Економија

У свету пада цена храни, али не и у Србији

Цене хране у свету прошле године биле су седам одсто мање у поређењу с 2011, а код нас су у истом периоду добрано порасле, и још увек расту. Док у свету падају, код нас су лане повећане 15,4 посто. Извештај о појефтињењу хране на светском тржишту објавила је УН-ова организација за храну и пољопривреду ФАО.

Цене хране у децембру су, тврде у ФАО-у, смањене трећи месец заредом. 

Занимљиво је да су, по том извештају, у свету највише појефтинили шећер, млечни производи, биљне и животињске масноће, а те су намирнице, изузев шећера којем је цена пала, код нас поскупеле. Шећер је на светском тржишту јефтинији 17,1 одсто, млечни производи 14,5, биљне и животињске масноће 10,7 одсто, а осетно је мањи пад код житарица (2,4 одсто) и меса (1,1). Док у свету јестиво уље и масти појефтињују, код нас их плаћамо трећину, односно 27,9 посто, скупље. Свежем месу цене су подигнуте просечних 17,5 посто, а риби 19. Млеко, јогурт, сир и други млечни производи код нас су лане отишли 12,2 посто, док је у свету цена млечним производима такође падала. Поврће је у Србији било супље чак 28,7 посто. Поскупела су јаја па је тренутна цена у супермаркетима од 160 до 200 динара за паковање од десет комада. Та намирница ће још ићи навише, а у Заједници живинара кажу да би због поскупљења сировина и хране за живину реално било да се цене подигну и 40 посто, али се, бар за сада, због ниске куповне моћи грађана то неће догодити. С обзиром на то да од августа драстично расту цене сунцокретове сачме, соје и кукуруза, може се очекивати и поскупљење других намирница.

Исти проблем као ми има и регион. У Хрватској су, рецимо, по подацима званичне статистике, цене хране у прошлој години у односу на 2011, повећане шест посто, али процене иду и до 15 процената. Извештај Светске банке из 2012. године за Југоисточну Европу показује да су од октобра 2011. до октобра 2012. године цене хране порасле отприлике три посто у Албанији и на Косову, 5,9 у Македонији, 6,8 у Црној Гори, а највише управо у Србији – чак 13 посто.

Један од узрока тако драстичног поскупљења хране у нашим маркетима и на пијацама је свакако суша, међутим, имали су је протеклог лета и комшије па опет нису тако лоше прошле. 

– Код нас је заправо прави цунами поскупљења у прошлој години условио даљи пад вредности динара, повећање ПДВ-а од два посто и стварање монопола у привреди – објаснио је сарадник Института за тржишна истраживања Саша Ђоговић. – Стање у економији земље додатно је погоршало одсуство сваке стратегије пољопривредног развоја замље па је тако поглед у небо оно што опредељује какав ће нам бити род.

По речима директора Института за економику пољопривреде Драга Цвијановића, за тако нешто има више разлога.

– Најпре, суша је узела данак и у свету и код нас. Приноси кукуруза и сојине сачме драстично су мањи. Одмах се јавља проблем с ценама сточне хране, што се на крају прелије и на малопродајне цене меса у трговинама. Исто је и с другим намирницама. Поскупљење инпута увек гура ценовнике навише – објашњава Цвијановић.

 

Дневник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!