Министар спољних послова Србије Ивица Дачић оценио је јуче да је уклањање и померање спомен-плоче српским војницима палим у балканским ратовима и Првом светском рату, на војном делу православног гробља у Приштини, скандалозан потез нарочито зато што, како истиче, долази од земаља које би требало да изузетно поштују допринос Србије у Првом светском рату. „Имајући у виду да је таква одлука донета на предлог француске и немачке амбасаде, а да нико није обавестио Србе који тамо живе или српске институције, то је један скандалозан чин, без обзира на то што постоје нека оправдања која они користе. Овде нема политизације тог чина већ је сам тај чин једна срамотна политизација која је учињена под притиском албанских политичких фактора у Приштини”, рекао је Дачић.
Шеф дипломатије истакао је да у Приштини желе да склоне, преместе и униште све што је српско, па им самим тим сметају и споменици и спомен-плоче које подсећају на велики број жртава које су Срби поднели у балканским ратовима и у Првом светском рату. „Пошто ми Косово сматрамо делом Србије, то није предмет активности Министарства спољних послова у смислу неког реаговања, али наши државни органи који се баве питањима Косова и Метохије свакако ће предузети све мере да се јасно укаже представницима ових земаља на неприхватљивост једног таквог потеза”, рекао је Дачић. На питање да ли овакав потез може да наруши односе са Француском и Немачком, Дачић каже да не треба говорити о тим категоријама, али да се такав гест мора осудити. Додао је да је требало да се тражи мишљење Срба с КиМ, а не да се, како каже, испуњавају захтеви да се склони из видног круга албанских медија и политичара у Приштини било шта што подсећа на Србију.
Да је померање плоче палим српским војницима нови покушај прекрајања историје на овим просторима, нагласио је јуче министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Никола Селаковић. „То је српско православно гробље у Приштини, ту се налази и гробница српских јунака који су изгинули у балканским ратовима и Првом светском рату. Они су ту сахрањени, није њима постављена никаква спомен-плоча на згради, улици или у парку. Она је постављена на месту где су они сахрањени, дакле реч је о гробном месту српских војника”, казао је Селаковић за „Косово онлајн”. Он је нагласио да га је погодила чињеница да су то урадили неки страни дипломатски представници акредитовани у Приштини.
„Тиме се по ко зна који пут показује да такозвано Косово није никаква држава већ је једна искључиво марионетска творевина у рукама оних спонзора који су нашу земљу пре готово 25 година бомбардовали да би оно што је нашем народу највредније и најважније отели. И данас ти који су то радили 1999. године покушавају да прекрајају историју”, нагласио је Селаковић. Како је навео, то је логичан след свега онога што се дешавало раније, било 1999, било током мартовског погрома 2004. године. „Не могу да заборавим онај снимак баханалисања и иживљавања војника Кфора на споменику Милошу Обилићу из Обилића, који је данас, срећом, у Грачаници. Дакле, ово је логичан след нечега што су радили до сада, само што су сада прешли на мртве Србе који им сметају зато што су Срби и смета им њихов надгробни споменик. Српски народ ће ово све добро да памти. Неће ово да заборави и уверен сам да ће доћи тренутак када ћемо споменик нашим војницима на српском православном гробљу у Приштини моћи да вратимо тамо где је он био, тамо где му припада да стоји и да постоји”, поручио је Селаковић.
Координатор Радне групе Националног конвента о Европској унији за поглавље 35 Драгиша Мијачић саопштио је јуче да је покренута петиција за враћање споменика палим српским војницима 1912–1918. на војном гробљу у Приштини. Он је позвао грађане да подрже ову иницијативу и поручио да померање спомен-плоче спада међу најсрамније догађаје модерне француске историје, истичући да министарка спољних послова Француске Катрин Колона мора да реагује. Антрфиле
Лазаревићева: Француски амбасадор преузео улогу домаћина на српском гробљу
Уредница портала „Коссев” Татјана Лазаревић поручила је јуче у јавном писму француском амбасадору у Приштини Оливије Героу да је, заједно с његовим немачким колегом, преузео улогу домаћина да на српском православном гробљу, у Приштини, измести надгробни споменик српским војницима погинулим у балканским и Првом светском рату. „Колико је то достојно сећање на савезника који је с преко милион и двеста хиљада жртава – трећином мушке популације, платио заједничку слободу?”, упитала је Лазаревићева, наводећи да му се обраћа у капацитету носиоца Ордена витеза националног реда за заслуге који јој је он уручио почетком ове године као нови амбасадор.Антрфиле
Постављена нова тробојка на споменик Србима у Ораховцу
На споменику страдалим и киднапованим Србима с територије општине Ораховац јуче је постављена нова српска тробојка након што су је протеклог викенда запалили албански екстремисти. Канцеларија за КиМ навела је тада да ће заједно са својим представницима на терену поставити нови српски барјак, што је и учињено. Косовска полиција је саопштила да је због тог инцидента покренула истрагу против непознатих особа, а случај је оквалификован као „подстицање раздора и нетрпељивости”.