Серија протеста који се одржавају широм Србије, са поруком против ископавања литијума, наставља се вечерас у Горњем Милановцу, Суботици, Смедеревској Паланци, Крушевцу и Зајечару.
У Суботици ће се обратити, између осталих, Љиљана Томовић, професорка Биолошког факултета Универзитета у Београду.
Неће бити шетње вечерас у Суботици, а грађани се окупљају испред Градске куће.
За Н1 су рекли да их се ова борба итекако тиче, да је борба против Рио Тинта заједничка, јер су ваздух, вод аи земља заједничко добро, а здравље највећа вредност за коју сви морају да се боре.
Многи од њих најавили су долазак у виду подршке у Београд у суботу.
Поред Сремске Митровице, Инђије и Новог Сада, ово је четврти протест у Војводини против ископавања бора и литиума. Како каже репортерка Н1, протест се прелио и на најсевернији град у земљи и вечерас се и из Суботице шаље порука – не рударењу литијума и бора.
Крушевац: Солидарност са свим грађанима Србије
На Трг косовских јунака у Крушевцу пристижу људи који ће учествовати на скупу против рударења литијума.
Иако није на мапи геолошких истраживања, у околини града се налазе места у којима би могло да дође до копања – Левач и Блаце.
Њих повезује река, а грађани страгуију да би на тај начин хемијски отпад могао да дође и до њих, јавља репортер Н1.
Међутим, главни разлог је, додаје он, порука солидарности са свим грађанима Србије.
Крушевац вечерас такође масовно. Уз повике
“СНС одлази!” pic.twitter.com/I9nOFRkPpD— Српски Инфо Штаб (@SrpskiInfoStab) August 8, 2024
о Цер и кости оних који су се жртвовали за све нас“
Ана Убавић, професорка филозофије из Блаца и активисткиња у Крушевцу је рекла да је овде из потпуно личних разлога.
„Пројекат Јадар – како назвати пројектом нешто што захтева људске животе? Свако од нас овде вечерас, свако ко долази на протест и буни се, полази из свог срца. Ја сам Топличанка. Мој крај је дао највећи број војника Гвозденом пуку. Прокупље је за време одзива дало 100 одсто добровољаца. Мој чукундеда је оставио своје кости на том Церу који они хоће да прекопају“, рекла је.
Не зна, додаје иронично, зашто цела земља није прекопана, ако смо дошли до тога да прекопавамо кости оних који су се жртвовали за све нас.
„Када је Ана Павловић питала новинара (који је коментарисао то што се ми бунимо) зашто не копају рудник и направе јаловиште од простора где је одржана Верденск битка, он је био запањен, то му је било незамисливо“, истакла је.
Професорка Ђорђевић: Холандија годишње заради три пута буџета Србије само на пољопривреди, ми смо земља која може да живи од органске хране
„Нон-стоп нам се говори да смо ми рударска земља, а ова земља је пољопривредна земља. Рударство и пољопривреда не могу заједно. Ми можемо у целини да будемо место за производњу хране. Једна Холандија годишње привреди троструки буџет Републике Србије само из пољопривреде, а има и мање и лошијег квалитета пољопривредну земју“, навела је професорка Драгана Ђорђевић, научна саветница Института за хемију, технологију и металургију.
Имамо еколошке проблеме, али решиви су, каже.
„Депоније су слика наше власти, иако покушавају да свале кривицу на народ и да смо ми прљав народ. Зато што смо прљав народ, није штета прекопати нас. Ни ова, ни претходне власти нису се удостојиле да ураде сектор отпада, који је свуда у свету вредан ресурс“, истакла је она.
Пољопривредник из Добриње: Бранимо, људи, Србију од наших издајника, кроз историју смо је бранили од страних
Један од говорника на протесту у Крушевцу је био и Драган Симовић, пољопривредник из Добриње. Он је рекао да млеко из његове штале и са поднебља одакле долази иде у једну млекару и да можда „баш ви пијете млеко са простора Добриње“.
У Смедеревској Паланци „деца злоупотребљена“ да се спречи протест
Скуп у Смедеревској Паланци планиран је на Централном градском тргу, али су се појавили мање препреке.
Репортер Н1 каже да се протест одржава двадесетак метара даље од планиране локације.
Смедеревска Паланка се, каже, данас поделила на две групе људи.
Градске власти су, како наводе они који су се окупили да протестују против ископавања литијума, “злоупотребиле децу да направе зид у односу на протест”.
Организатори кажу да су пријавили да ће се окупити на овом месту, а у овом тренутку у току су дани културног лета у овом граду, у агенди није постојала манифестација која је посвећена деци, а ниједна која је планирана данас.
Председник општине је одлучио да се то одржи вечерас, а око 17х су донете ствари за децу.
Он је рекао да организација “није била исхитрена”.
Репортер Н1 каже да нема проблема ни инцидената.
Грађани су разочарани оваквим ставом градских власти, што се, кажу, “стварају вештачке поделе, што није дозвољено људима да се окупе на првобитној локацији”.
Они кажу да иначе у Смедеревској Паланци постоји проблем са водом, са рекама, са оближњим језером, уверени су да су добро информисани и да би евентуални пројекат Јадар донео велике проблеме, и они се придружују мапи више од 40 градова у Србији који изражавају своје незадовољство на овај начин.
У Смедеревској Паланци, каже репортер Н1, неће бити шетње.
Горњи Милановац: 100 здравствених радника подржало протесте
Учесницима протеста у Горњем Милановцу уочи протеста стигла је и подршка – 100 здравствених радника је подржало окупљање, дало свој потпис и именом и презименом стало иза подршке борби против рударења, каже репортерка Н1.
У саопштењу су изразили жељу да стану уз све грађане, не само Горњег Милановца, него и целе Србије који се боре против ископавања литијума у Србији.
Gornji Milanovac,@uzinatgm ,naroda nikad više.
Kopati nećete! pic.twitter.com/wKQwrKMFJ1— Nikola Vujadinović (@vujadino2) August 8, 2024
Др Татјана Милошевић, педијатар, рекла је да су подршку упутуиле њене колеге, не само лекари, већ и медицинске сестре, комплетно здравствено особље.
“Ми као лекари морамо да размишљамо о будућности, не само нас који живимо овде, него о будућности деце, па и оне која ће се тек родити. Изражавамо велику забринутост за девастацију животне средине”, рекла је она.
Они кажу, додаје репортерка Н1, да “то што су лекари из мањих средина не значи да немају своје мишљење”.
Иван Бјелић: У Београду сви морамо у суботу рећи НЕ окупацији и издаји Србије
Иван Бјелић, новинар и еколошки активиста, члан покрета Марш са Дрине рекао је да људе који протестују Ана Брнабић позива „на одговоран дијалог“.
„Па да питам бившу премијерку, а садашњу председницу Скупштине – је ли одговоран дијалог када ове силне људе називате малоумницима? Је ли дијалог када их понижате? Тако што их називате страним плаћеницима и изјаницима Србије? А шта сте ви, гарнитуро на власти? Оно што сте видели у градовима Србије, није реакција само на литијум, већ и на оно што се дешава стотинама година широм Србије. Хоћете ли да видите Бор и Мајданпек у Горњим Недељицима? Хоћете ли рупу од два километра у Прањанима, у Добрињи, у Рековцу?“, питао је.
Рекао је да у Београду сви заједно „морамо рећи не окупацији и издаји Србије“.
Додао је да су активисту из Новог Сада данас привели због говора на протесту јуче.