Док је Нови Сад палио свеће за погинулима у несрећи на Железничкој станици, председник Владе Србије Милош Вучевић није био уз њих, већ је отпутовао у Шангај. На његовој скали приоритета у том тренутку било је важније да се амортизује бес грађана према кинеским фирмама које су биле ангажоване на извођењу радова на реконструкцији поменуте зграде. Мишљење саговорника Нове је да је Вучевић уместо тога морао понудити своју оставку. Као председник Владе, први човек СНС и дугогодишњи градоначелник Новог Сада.
За “веровали или не” била је вест да у недељу премијер Милош Вучевић није био у Новом Саду, већ у Шангају.
Шта је радио премијер у Кини док бројимо 14 погинулих испод бетонске надстрешнице Железничке станице у Новом Саду и док се тешко повређенима лекари боре за живот?
Прави договор с кинеским компанијама око нових уговора.
“Данас смо потписали Меморандум о разумевању са компанијом Минт Груп која има две фабрике у Србији, у Лозници и Шапцу“, рекао је Вучевић обраћајући се новинарима у Шангају.
Затим је јавност информисао да се ради о потпуно аутоматизованој и роботизованој фабрици која ради за највеће немачке и јапанске произвођаче аутомобила и да је њихова жеља да дођу са новим инвестицијама у области развоја и логистике у Београд и Инђију.
Као да је икога у Србији у том тренутку за тако нешто било брига.
А затим је Вучевић рекао да не жели да учествује у „хистерији“ око кинеских компанија после несреће у железничкој станици у Новом Саду.
„Не желим да учествујем у овоме, колико сам стекао утисак, да треба протерати све кинеске компаније или не знам ни ја шта, без било какве одлуке, оцене или анализе, нећу да будем део те хистерије, и бојим се да се опет преко нас прелама нека шира геополитичка прича“, истакао је Вучевић.
Шта то беше морална одговорност
Коментаришући одлуку премијера да усред оваквих догађаја у Србији оде у Шангај, политиколог Цвијетин Миливојевић каже да је његов лични став да је Милош Вучевић још у петак морао да понуди своју оставку.
“Његова морална обавеза је била да поднесе оставку. Вероватно би ту оставку одбили и Вучић и СНС и Скупштина, али он је то морао да уради”, каже Миливојевић за Нову.
Ако би с гледала морална страну приче, наводи Миливојевић, логично би било да Милош Вучевић као премијер државе, председник СНС и дугогодишњи градоначелник Новом Сада буде у свом граду, да буде уз своје суграђан.
“Међутим, он је урадио нешто посве другачије, отишао је у Шангај не би ли утешио наше кинеске партнере. У целој овој трагедији, он је вероватно по налогу врховног емисара Александра Вучића добио задатак да обави кризни ПР за државу и смањи штету у њиховој сарадњи са кинеским фирмама”, каже Миливојевћ и закључује:
“Нејасно је још да ли је извођач ових радова на железничкој станици у Новом Саду била кинеска компанија или неко од подизвођача, међу којима су углавном наше фирме блиске СНС. Међутим првобитни гнев људи био је усмерен пре свега према власти, а онда према Кинезима као носиоцима посла. Иако они не раде само у Србији, већ добијају велике инфраструктурне пројекте у целом региону”.
Тај бес постао је још већи неколико сати након несреће, кад је стигла вест да кинеска компанија не жели да се објаве било који делови уговора.
Нисмо сагласни…
Наиме, за извођача радова на реконструкцији Железничке станице у Новом Саду, ангажован је кинески конзорцијум CRIC&CCCC („China Railway Интернатионал Цо.Лтд“ и „China Communications Цонструцтион Company Лтд“).
Овај конзорцијум фирми China Railway Интернатионал Company (ЦРИЦ) и China Communications Цонструцтион Company (CCCC) био је генерални извођач радова за инжењеринг, набавку и изградњу (ЕПЦ) на деоници пруге Београд – Стара Пазова, одговоран за пројектовање и изградњу пруге Београд – Стара Пазова.
Како је сам конзорцијум објавио у Вечерњим новостима почетком 2023. године, кинески извођач радова одговоран је и за изградњу пројекта пруге Нови Сад – Суботица – државна граница. Пројекат реконструкције Железничке станице Београд урадио је Саобраћајни институт ЦИП.
Предузеће “Инфраструктура железнице Србије” два сата након несреће је саопштило да надстрешница која је пала није била предмет реконструкције, већ да је у оквиру реконструкције рађена “унутрашњост станице, кров и фасада изнад и испод надстрешнице”.
Сама обнова станице је била тајна јер су кинеске компаније тако желеле.
С обзиром на то да је реконструкција станице почела још у октобру 2021. па да је станица свечано отворена у јеку предизборне кампање у марту 2022. те поново затворена због радова, Портал021 је питао Министарство саобраћаја и ЈП “Инфраструктура Железнице Србије” да им доставе уговоре и фактуре у вези са овим послом.
Уместо документације, од Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, добили су одговор у коме наводе да су “контактирали кинеску уговорну страну” која их је обавестила да “није сагласна да се било који подаци из уговора и у вези са уговором достављају трећим лицима пре завршетка пројекта, односно пре добијања потврде о добро урађеном послу”.