Србија

Погледајте унутрашњост двора на Дедињу

Женској лепоти захваљујући, јер је инспирисала многе уметнике, свет је богатији за многа дела којима се и данас дивимо. Управо је лепота једне крунисане женске главе, према предању, одговорна и за подизање дворског комплекса Карађорђевића на београдском Дедињу.

Млади југословенски краљ Александар I Карађорђевић љубоморно је хтео да сачува лепоту своје жене, румунске принцезе Марије од људи који су је могли видети док се шета парком између дворова у центру Београда. Зато је 1924. почео изградњу краљевског двора на Дедињу.

Пет година после почетка радова, 1929. године, краљевска породица се коначно преселила у данашње здање. На око 4.000 квадратних метара налазе се бројни салони, библиотеке, винарија, приватне одаје чланова краљевске породице… За јавност су данас отворени приземље и подрум, док се на спрату налазе просторије у којима живе престолонаследник Александар ИИ и његова супруга Катарина

Од очију јавности сакривен је, међутим, 90 метара дугачак подземни тунел који двор повезује са зградом кухиње, којим се некада у трпезарију допремала храна припремљена у шпоретима на дрва за краља.

У једној од три дворске библиотеке поглед прво пада на глобус из XВИИИ века, необичан по томе што на кожом пресвученој површини приказује небо и сазвежђа, а не земљу. У истој просторији су и две бисте краља Петра ИИ. Од око 60.000 књига, колико их је било, у библиотекама их је данас остало шест пута мање.

Остатак литературе, углавном на француском и немачком језику, пребачен је у нову зграду Народне библиотеке Србије. У некадашњој канцеларији краља Александра и даље стоје његов масивни радни сто, фотеље у стилу Луја XИВ, Карађорђева звезда. У највећем, Плавом салону налази се и једини оригинални тепих, рађен специјално за двор у Француској 1927

Најинтимније одаје Карађорђевића налазиле су се у подруму двора – винарија, соба шапата, биоскопска сала, соба за картање… У њих су, осим краља и породице, могли да уђу само њихови најближи пријатељи и гости.

Једина грађевина у дворском комплексу која је саграђена после Другог светског рата јесте несуђени Титов спа центар. Маршал је желео зграду у којој би се налазиле просторије за рекреацију. Ипак, квалитет изградње био је лош, базен је пукао и пропуштао воду… Спа центар никада није профункционисао, а зграда је коришћена као остава.

 

Блиц

Фото: О. Бунић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Zanimljiv tekst. Mada moram da vas pitam nešto: da li redakcija prevodi rimske broje ili je to neka greška? Molim vas da obratite pažnju. Em što je gramatički nepravilno em što izgleda smešno.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!