Безбедност

САД на мети сајбер шпијунаже

Вашингтон — Обавештајне организације САД су закључиле да је Америка на мети масовне кампање информатичке шпијунаже која угрожава њену конкурентност, пише Вашингтон Пост.

Цитирајући неименоване обавештајне званичнке лист пише да је такав закључак донет на основу Националне обавештајне процене, поверљивог извештаја који представља заједнички став обавештајне заједнице САД.

У извештају се наводи да је Кина земља која најагресивније настоји да продре у компјутерске системе америчких пословних фирми и институција, како би приступила подацима који могу да послуже за стицање привредне користи, наводи лист. Тај документ, према Посту, идентификује енергију, финансије, информатичке технологије, свемирске и аутомобилске компаније, као најчешће мете информатичких напада. 

Спољни стручњаци су проценили штету по америчку привреду у десетинама милијарди долара, пише лист. 

Национална обавештајна процена именује још три земље, Русију, Израел и Француску, да су ангажоване у копању за обавештајним привредним подацима, али истиче да је сајбер шпијунажа тих земаља бледа у односу на кинеске напоре да додју до података, пренео је АФП. 

Адмиистрација председника Обаме настоји да се супростави електронским крађама пословних тајни улагањем протеста, избацивањем дипломатског особља, уводјењем виза и рестрикција путовања, као и улагањем жалби код Светске трговинске организације, пише Пост. 

Листови Њујорк Тајмс и Вол Стрит Џрнал оптужили су пре две недеље кинеске хакере да нападају његове компјутере у наводном покушају да шпијунирају новинаре који прате збивања у Кини. Према писању тих листова докази показују да напори приликом упада имају за циљ да прате како они покривају Кину и да то нису покушаји да се дође до материјалне користи или да се нешто незаконито присвоји. 

Америчка државна секретарка Хилари Клинтон је поводом тих случајева рекла да је америчка влада приметила повећање хакерских напада и на државне институције и приватне компаније, и да ће поставити то питање на медјународним форумима. 

“Ми морамо да почнемо јасно да говоримо не само Кинезима… да ће САД предузети мере да заштити не само владу него и нашег приватног сектора од оваквих недозвољених упада”, рекла је она. 

Представник кинеског министарства иностраних послова Хонг Леи одмах је негирао сугестије да Пекинг има било шта са упадима хакера у компјутере листова.
“Произвољно тврдити и закључити без доказа да је Кина учествовала у таквим хакерским нападима је потпуно неодговорно”, рекао је Хонг новинарима у Пекингу. 

Агенције су објавиле да након најновијих случајева хакерских упада Обамина администрација разматра много одлучније акције против Пекинга како би се супроставила све упорнијој сајбер-шпијунажи за коју се верује да воде кинески хакери против америчких компанија и владиних установа.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!