Закон треба донети по хитном поступку како би се створили услови за почетак изградње гасовода с пратећим објектима, чиме ће се подстаћи привредни развој Србије и региона, закључено је у понедељак на седници Одбора Скупштине Србије за привреду, регионални развој, трговину, туризам и енергетику.
За трасу Јужног тока, чија је дужина кроз Србију 450 километара, биће потребно експроприсати око 10.000 парцела. Експропријација око 8.000 хектара земљишта коштаће до 24 милиона евра
За експропријацију у буџету за 2013. обезбеђено око 75 милиона евра. Ако се додају средства руског партнера, који у Јужном току има 51 одсто деоничарског удела, то је још око 75 милиона евра за експропријацију, тако да средстава за ту намену има довољно.
Закон о Јужном току прописује посебна правила да би се уочене препреке превазишле, а да се при томе не наруши постојећи систем кроз измене и допуне већег броја прописа.
У предлогу закона се наводи да се о предлозима за експропријацију поступа по правилима скраћеног управног поступка, што значи да се решење доноси без претходног саслушања странака и да жалба не одлаже извршење решења.
Међународни гасовод Јужни ток, у који ће бити инвестирано око 16 милијарди евра, допремаће руски гас цевима испод Црног мора, преко Бугарске, Србије, Мађарске, Словеније и Италије до потрошача у ЕУ и централној и југоисточној Европи.
Део пројекта у Србији реализоваће предузеће Јужни ток Србија, у којем руски Гаспром има 51 одсто, а Србијагас 49 одсто власништва. Та фирма регистрована је у Швајцарској и власник је предузећа Јужни ток из Новог Сада, корисника експропријације.
Бета