ЗА уједињење обавештајних служби у једну националну агенцију, неопходно је зелено светло Владе, министарстава силе, али и стручњака за одбрану и безбедност. Већина политичких и безбедносних фактора у држави подржава реновирање сектора безбедности, али напомиње да оно треба да зависи од ризика којима је Србија изложена. А први корак ка зближавању двеју војних и једне цивилне службе направиће јединствен закон о агенцијама, који би могао да буде спреман већ до краја године.
Постизање бољих резулата наводи се као главни аргумент за обједњињавање у једну службу Безбедносно-информативне, Војнобезбедносне и Војнообавештајне агенције. Државни врх у том случају добијао би јединствене извештаје који би били писани на основу свих прикупљених сазнања. Оваква безбедносна заштита била би и јефтинија, јер би за 57 милиона евра, колико се из буџета издваја за рад агенција, држава лакше долазила до поузданијих информација.
Да ће држава покушати што пре да донесе јединствен закон о службама безбедности, најавио је министар одбране Александар Вучић, који каже да је спајање служби осим безбедносног и политичко питање. Он најавио да ће о томе разговарати с председником Републике, представницима парламента, члановима Владе.
Идеја да се две војне обавештајне нађу под једном капом није страна ни ВБА. Њен први човек Светко Ковач каже да би Србији, с ризицима и изазовима какви јој прете била довољна једна војна и једна цивилна служба.
ОДБОРУ ВЕЋА ОВЛАШЋЕЊА
ПРОМЕНЕ у начину рада служби безбедности требало би да прати и реновирање круга овлашћења скупштинског одбора задуженог за контролу рада Агенција. – Постојећа решења потребно је дорадити, како би Одбор могао ефикасније да спроводи своје надлежности – каже Јадранка Јоксимовић. – Потребно је проширење надлежности Одбора и у надзору других субјеката који могу да утичу на ефикасност рада служби безбедности.
– Светска искуства су различита, па је неопходно пажљива анализа свих варијанти – објашњава Ковач. – Тако нешто подразумевало би промену у начину рада, надлежностима, законском уређењу… ВБА је и раније заступала идеју да би спајање са ВОА било корисно, а написан је и предлог сједињавања двеју агенција.
Да је држави потребно редефинисање делокруга и задатака агенција, сматра и бивши шеф војне службе безбедности Момир Стојановић, који истиче да је Србија мала земља да би имала три службе безбедности:
– Због ефикасности и координације потребна нам је јединствена обавештајна служба. Потребно је размишљати о новим решењима која се тичу ВБА, као и БИА. Сувише смо мало друштво да бисмо имали расцепкане службе.
Председник скупштинског Одбора за контролу служби безбедности Јадранка Јоксимовић каже да је организација обавештајних служби под једном фирмом, у оквиру Министарства одбране, решење које се у свету увелико преиспитује због лоших искустава:
– Обједињавање служби јесте политичка одлука, пре чијег доношења треба проучити искуства других земаља, али и узети у обзир безбеднсоно окружење Србије.
Опозиција подржава формирање једне националне безбедносне агенције. Бивши министар одбране и посланик ДС Драган Шутановац наводи Велику Британију као пример како би могле да буду реорганизоване наше службе безбеднсоти:
– То подразумева да јединствена агенција буде независно тело, које би, контролишући телекомуникације, било шалтер на коме би службе овлашћене за безбедносни рад захтевале одређене податке.
Новости