Свет

Привреда Немачке у великом паду

Берлин/Токио — Док се економија Немачке смањила за 0,6 одсто у последњем кварталу 2012. пад јапанске привреде је био 0.4 што је више од предвиђања.

Пад Немачке економије више од очекиваног се тумачи као јасан знак да је европска финансијска криза узела данак и у највећој економији у Европи.

Смањење у последња три месеца 2012. године највише је последица пада извоза, будући да је ослабила тражња у другим европским земљама од којих су многе у рецесији, саопштила је немачка Савезна канцеларија за статистику. 

Немачка са веома ослања на извоз у друге европске земље, а како су последњих година економске потешкоће порасле у Шпанији, Италији, па чак и Француској и Великој Британији, опала је потражња за немачким индустријским добрима високог квалитета. 

Већина економиста је предвидјала да ће пад у последњем кварталу прошле године износити измедју 0,4 и 0,5 одсто. 

Смањење од 0,6 одсто најгори је резултат немачке економије од 2009. године, када је свет био погодјен кризом у банкарском сектору. 

Немачка економија је у 2012. години порасла за само 0,7 одсто, подсећа Асошиејтед прес. 

Постоје наде да ће Немачка ову годину започети у бољем стању. Бундесбанка је прошлог месеца саопштила како постоје знаци опоравка и да ће раст у првом кварталу 2013. спречити могућност да земља удје у рецесију, а то би се десило у случају негативног економског раста у два узастопна квартала. 

Немачка је други највећи извозник на свету. Била је прва до 2009. године, када јој је то место преузела Кина.

Јапан: Трећи квартал у паду
Економија Јапана је у последњем кварталу прошле године пала за 0,4 одсто, што је више него што су економисти предвидјали, а то је у сваком случају трећи узастопни квартал у којем је привредни раст негативан. 

Како данас оцењује Асошиејтед прес (АП), то ће влади у Токију дати муницију да брани своју стратегију слабог јена, тврдећи да је она неопходна како би се привредни раст вратио на прави пут. 

Многи аналитичари су предвидјали да ће се земља извући из рецесије у последњем кварталу 2012. године с обзиром да је јапанска валута ослабила према другим кључним валутама у свету, подтакавши извозни сектор Јапана. 

Главни портпарол јапанске владе Јошихиде Суга признао је продужену слабост економије ове далекоисточне земље, мада је изразио и оптимизам у погледу глобалног опоравка. 

“Такодје очекујемо постепени опоравак економије”, рекао је Суга на данашњој конференцији за штампу. 

Негативни економски показатељи потичу из времена бивше владе, а нова, коју води премијер Шинзо Абе, постоји од краја децембра прошле године. 

Абеова администрација прокламовала је политику агресивне потрошње и монетарне стимулације, што је оборило јен на најнижу вредност у последње три године. 

За то време, јен је био далеко скупљи захваљујући статусу ове валуте као “сигурне луке” за инвеститоре.

Мада нова влада није директно интервенисала на монетарном тржишту како би оборила вредност једна, њена политика је убедила многе да ће се количина новца повећати, што је појефтинило јапанску валуту. 

Јен је од октобра појефтинио за 20 одсто у односу на долар, што је изазвало бојазни од такмичења у обарању вредности других валута и подривања економског раста. 

Ово питања ће вероватно бити покренуто на састанку Групе 20 водећих индустријских земаља и земаља у развоју који почиње сутра у Москви. 

Група седам најбогатијих држава (Г7), која укључује и Јапан, јуче је саопштила да остаје привржена тржишном одредјивању вредности валута а не интервенционизму националних влада или централних банака.

 

БЕТА, АП, ТАНЈУГ

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!