Прети ли грађанима ЕУ опасност да постану „заморчићи” фармацеутске индустрије?
Немачка лекарска комора и радна заједница 52 комисије за етику у немачкој медицини тврде да пацијентима прети гора судбина него пацовима и хрчцима – уколико предлог одредбе Европске комисије о испитивању дејства лекова буде усвојен у Европском парламенту.
Одредба Брисела о условима и правилима испитивања нових лекова на људима требало би да буде прослеђена јуна ове године Европском парламенту на усвајање. Заменила би постојећу, необавезујућу препоруку, а њен највећи недостатак јесте у томе што би заштитни механизми пацијената убудуће били искључени из поступка доделе одговарајућих дозвола.
Одредба је припремљена у тајности, наводно у договору са водећим концернима фармацеутске индустрије, истиче се у бројним извештајима немачких медија. Шире се спекулације о могућим разлозима држања детаља одредбе у тајности.
„Као да је неко у надлежном ресору Европске комисије унапред рачунао са отпором неких чланица. У одредби се не помиње досадашње правило, по коме су се дозволе за коришћење лекова додељивале на основу мултинационалних тестова”, каже се у коментару „Зидојче цајтунга”.
Детаљ одредбе који подстиче највише спекулација односи се на нову процедуру тестирања лекова: „Нови лек се на предлог представника фармацеутске индустрије прослеђује земљи чланици ЕУ која се покаже као најподобнија за његово испитивање у пракси. После доделе дозволе за коришћење у тој земљи, лек би био дозвољен за коришћење широм ЕУ.”
Знак за узбуну дале су и три странке немачке коалиционе владе – Демохришћанска и Хришћанско-социјална унија и либерали – али и највећа опозициона партија, социјалдемократе.
Равнајући се према критици Лекарске коморе и заједнице етичких комисија, четири немачке странке су најавиле отпор и блокаду наума из Брисела, све док не буду спроведене измене оних одредби које иду на уштрб пацијената.
„Већ од овог лета могло би да постане једноставније да се дејство лекова… испитује на људима него што је до сада био случај са експериментима са животињама. За дозволу испитивања дејства лекова на пацијентима више не би била неопходна дозвола етичке комисије. За испитивање дејства истог лека на животињама, међутим, било би неопходно мишљење стручњака за етику у развоју медицине.”
Коментатор „Зидојче цајтунга” је тим поводом дао наслов свом уводнику: „Сада бих радије био – животиња!”
М. Казимировић
Политика