Телефон Москве и Вашингтона подлегао је прошле недеље “сметњи на везама” – како произилази из вести да је Обамин први дипломата Џон Кери настојао да поводом “бомбе” из Северне Кореје чује Сергеја Лаврова, да телефониста јесте добио руско министарство, али да Лаврова “није било ту”. Позив није прихваћен. Министарство је рекло, Лавров путује по Африци, није у прилици за контакт. Тако је било у уторак и тако је било у среду (http://www.themoscowtimes.com/news/article/lavrov-not-picking-up-the-phone-when-kerry-calls/475555.html#ixzz2LLATPq4u ). Американац је пронашао Руса тек у недељу. После тога све је ОК.
Саопштење о телефонској конверзацији двојице објављено је на сајту руског МИД. Разговор се тицао Северне Кореје и настојања међународне заједнице да се оконча грађански рат у Сирији, речено је на сајту. Лавров и Кери сагласили су се да остану у контакту. Државни секретар и министар уговорили су и лични сусрет – током специјалног заседања СБ УН, марта у Њујорку. То ће бити први сусрет двојице откако је Џон Кери именован на функцију коју је у Обамином првом мандату имала Хилари Клинтон.
Узрок за “телефонски пех”
При технологији средстава везе пре 50 година, у време телекс-машина с чвором афричких позива у транзиту слепљеним узЛондон, сафари по континету јужно од Сахаре јесте био могућни разлог за очај. Нешто, као мало срећнија реприза епизоде са Стенлијем који тражи Ливингстона. Бити у Африци, а не бити у прилици за контакт у време данашње, нешто је ипак друго, докучили су репортери које је зачачкао телефонски пех америчког Стенлија.
У Стејт департменту, акредитовани извештачи су притисли питањима Викторију Нуланд, службеног говорника у ресору. Нуланд је набројала Керијева телефонирања поводом поигравања Пјонгјанга “бомбом” – министру Јужне Кореје, Јапана, Кине… Државни секретар је начинио више позива, рекла је.
Даља размена лопти ишла је овако:
“Осим френетичног настојања да добије министра Лаврова?”, упитана је.
“Није било ничег френетичног у вези с тим. Позвао је спољно-политичког министра…”
“Заиста? Не седи уз дугме за ридајл?”
“Он је – он је позвао министра Лаврова јуче. Данас је поново дао на знање да је спреман да разговара када год министар Лавров нађе времена.”
“Ол рајт. Дакле…”
“Било је бројних других позива, такође. Могу вам дати листу, али нисам данас донела њихов садржај”, окончана је ова размена новинарских питања и америчких службених одговора (хhttp://www.state.gov/r/pa/prs/dpb/2013/02/204564.htm).
Један од завршних новинарских коментара добачен је уз жаоку: “Ако га не можете добити на телефон, можда му можете писати!”
Ништа није враћено у ред
Закључак штампе убачен у медијску орбиту био је лапидаран. Сажео га је једним насловом Москоу тајмс: “Када зове Кери, Лавров не подиже слушалицу”. Брзо се установило да је слично искуство имала и Хилари Клинтон, јануара 2012. у покушају телефонске конверзације поводом Сирије.
И брзо је уследио закључак да “сметња” на телефону изражава отказ функционисања Обаминог чувеног “рисет” – механизма за тобожње ресетовање руско-америчких односа. Ништа није враћено у ред, напротив – закључила је Москва, а израз руског сазнања је и политика необазирања Русије на став САД, када је реч о унутар-руским стварима или приоритетима Кремља у зони у суседству, у пространству бившег Совјетског Савеза.
Сједињене Државе морају научити да уважавају, изјавио је у контесту такве руске политике Сергеј Лавров.
“САД се неће променити преко ноћи. Оне се морају навићи на чињеницу да се послови могу водити само на основу једнакости, равнотеже интереса и међусобног уважавања”, изјавио је. “Ми више нећемо имати арогантне поступке директно супротне руским интересима, интересима наших суседа и оним, других делова света. Али то не значи да је (Обамина) администрација дигла руке од настојања да своје интересе прогура у централној Азији, на Кавказу и чак око Русије. То не значи да нова администрација – мада заиста и није нова, него више ‘стара нова’ – напушта своје планове ракетне одбране. Тон и стил преговора и дијалога су се променили под Бараком Обамом. То је увек плус… Практичан учинак тих разговора је измењен такође. Они ( Американци ) нису физички у стању да реше ни један проблем, али остају највећа и најмоћнија војна, економска и финансијска сила”, коментарисао је руски министар (http://www.themoscowtimes.com/news/article/lavrov-says-us-needs-to-learn-respect/475327.html#ixzz2LLA6am9N ). Није рекао, али као да је рекао – лекција из америчког привикавања на Русе по новом је и Керијево телефонирање.
Петар Поповић
Балкан Магазин