Друштво

Држава не да новац: Очна клиника за децу у распаду, пацијенте расељавају

Још се не зна када ће и да ли ће почети реконструкција дечјег одељења, Клинике за очне болести у Клиничком центру Србија, иако су пре месец дана из Министарства здравља на велика звона најављивали. У одељењу које се налази у фази распада најгоре ће проћи пацијенти које ће морати да расељавају.

У Министарству здравља кажу да немају довољно средстава, док управа КЦС још евентуално наду полаже у донаторе, сазнаје “Блиц”.

Мали пацијенти принуђени су да бораве у просторијама у којима отпада малтер са зидова, прозори не дихтују, а столице и кревети се распадају. Ни бубашвабе по ходницима и болесничким собама нису ништа ново за најстарију болницу у Београду.

– Клинику за очне болести. Пошто је простор у којем свакодневно борави 18 малишана у веома лошем стању, управа болнице је одлучила да више не може да чека па ће се мали пацијенти са дечјег одељења преселити на други крај болнице.

– Преместићемо децу на једно од наших 10 одељења које је у бар мало бољем стању. Свесни смо да ће то можда само одложити проблем, али не можемо дозволити да деца више бораве у овако лошим условима. С друге стране, мораћемо да смањимо пријем одраслих пацијената – каже за “Блиц” др Милош Јовановић, заменик директора Клинике за очне болести. Како је “Блиц” раније писао Министарство здравља је најавило да ће издвојити 30 милиона динара за реновирање. Било је речи и да ће се зграда реновирати у две етапе јер нема довољно новца да се све одмах среди.

– Послали смо Министарству здравља захтев за хитну реконструкцију кроз инвестиције у здравству, а министарка здравља одговорила да ће хитно реаговати по том питању – рекао је проф. др Миљко Ристић, директор КЦС.

Фотографије на којима се виде огуљени зидови, разваљена врата и бубашвабе по плафону а које су изазвале велике реакције поставила је Адријана Ерић која је са Фондом „Човекољубље“ требало да потпишем уговор.

– Тако би наши људи из иностранства могли да уплаћују за реконструкцију дечјег одељења. Али, не желим да тај новац још увек уплаћујемо док год се не крене са реконструкцијом. Разочарани смо због одуговлачења – прича за “Блиц” Адријана Ерић.

Помоћ из Канаде

– Ми имамо пројекат који је урађен још 2011. Ступили смо у контакт са донаторима из Канаде. Тај човек не жели да да новац, али има грађавинску фирму и понудио се да његови радници, по нашем пројекту, све то ураде – објашњава за “Блиц” проф. др Ристић.

 

Блиц

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!