Србија

Мало Црниће: Бајлонијев млин опет меље

Најстарија воденица на Млави код Малог Црнића, претеча првог парног млина, подигнутог 1872. године, седам и по деценија власништво познате чешке породице Бајлони, после равно 144 године поново је у државном власништву.

– Ово је велики дан за Мало Црниће, јер смо успели да добијемо власништво над објектом богате историје, и да га коначно сачувамо од нестанка – рекао је Драган Митић, председник Општине приликом судске примопредаје млина “Млава” у стечају.

Велики је значај овог некада познатог привредног објекта у Стигу, где се деценијама производило чувено “стишко брашно” за потрошаче и ван граница Србије, јер је поред парног млина имао и властиту електричну централу, указује он.

Не зна се тачно датум када је на Млави, код Малог Црнића, подигнута воденица, али је захваљујући породици Бајлони, седам деценија произвођачима брашна у Млави, историја првог парног млина позната.

Наиме, остало је записано да је Игњат Бајлони, пореклом Чех, познати српски предузетник, по доласку у Београд био кожарски занатлија, а затим власник мале ручне, па модерне пиваре, на месту где се данас налази Бајлонијева пијаца у Београду, купио 1869. године запуштену државну воденицу на Млави, у Малом Црнићу.

Већ после годину дана започео је изградњу, а 1872. године, са сином Антоном, који се школовао у Европи, на месту старе воденице пустио је у рад парни млин под именом “Игњат Бајлони и синови”.

ПРОИЗВОДИО 80 ТОНА 

БРАШНА ДНЕВНО Са производњом 80 тона брашна за 24 сата и капацитетом четири силоса од 30.000 тона житарица, млин “Млава” је својевремено био један од највећих у Србији. Верује се да је први парни млин у овом делу Србије који су подигли Игњат Бајлони и синови био највећи на Балкану…

Као и неки други познати приватни привредни објекти, млин је после 2. светског рата конфискован, а потом је променио неколико власника. Био је у саставу месне земљорадничке задруге, па “Житостига”, самостално је радио и 1990. године припојен је београдском “Центрокопу” и “Центроекспорту”, где је прекинуо производњу.

– Када је млин “Млава” 2002. године отишао у стечај, општина је у сарадњи са Републиком затражила да се из стечајне масе он са пратећим објектима излучи у корист државе и општине.

Од тада до правоснажне судске пресуде у нашу корист и принудног судског извршења и примопредаје пре месец дана, прошло је десет година – каже председник Митић.

Извесно је да ће Општина хитно предузети мере да се објекти старог млина и силоса заштите од даљег пропадања, да се обнове и ставе у функцију. Верује да би стари млин могао да буде занимљив и за туристе и друге посетиоце овог краја.

Ревитализација млина ће се, свакако, одвијати под надзором стручњака Завода за заштиту споменика културе, јер је некадашњи млин “Игњат Бајлони и синови” поодавно на листи објеката историјског наслеђа.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!