Свет

Ослањање на БРИКС

Предстојећи пети самит БРИКС 26-27. марта може да постане почетак формирања новог пуноправног међународног блока. Тим пре што политичко и економско уређење света захтева хитно обнављање.

Форум БРИКС у којем ће учествовати лидери Бразила, Русије, Индије, Кине и ЈАР, биће одржан у јужноафричком Дурбану. Делегације ће размотрити различите варијанте реструктуризације међународне економије и финансијског система. Ипак главна тачка дневног реда самита, као што се и очекује, биће дискусија о могућности транформације клуба 5 највећих земаља у развоју у праву организацију глобалног карктера.

Актуелна ситауција у свету, између осталог најновији догађаји око Кипра, сведоче о томе да претходни финансијско-економски систем осећа крајњу неопходност за реформама, сматра професор катедре за дипломатију МГИМО, члан Националног комитета за истраживање БРИКС Јевгениј Астахов. Зато Русија жели да претвори БРИКС из платформе за дијалог у активну организацију, рекао је он у интервјуу за Глас Русије.

– Не чекајући док седморка, осморка, двадесеторица донесу некакве потребне одлуке, треба сада стимулисати у убрзати процес формализације БРИКС. Сада се воде разговори да ће на јесен бити уведен евро Северне Европе, евро Јужне Европе. Нека се ови планови не остваре, али разговор се води. Шта, ми ћемо тако и рачунати на машину за штампање пара САД, које је покрећу искључиво у својим интересима? Ми треба на крају крајева већ да мислимо о томе да бар у овој фази пређемо на обрачунавање међу земљама чланицама БРИКС на националне валуте. И треба већ прелазити са речи на дела, у томе је смисао самита, није случајно што тамо иде Путин.

Истовремено, свака земља посебно и у оквиру БРИКС прати сопствене циљеве. Русија, на пример, по речима Јевгенија Астахова, рачуна на партнере из БРИКС-а у плану развоја новог правца спољноекономске делатности и јачања својих спољнополитичких озиција. Јер сви покушаји Москве да успостави ефикасну сарадњу са Западом немају реални ефекат. Са своје стране Кина, по мишљењу низа експерата, рачуна на вођство у БРИКС, како би се сигурније супротстављала САД у борби за глобални утицај. А Индија и Бразил у најмању руку рачунају на помоћ Русије и Кине у циљу добијања статуса сталних чланова СБ УН.

Али ипак сфера заједничких интереса партнера из БРИКС је прилично широка. Планира се да се формира Пословни савет БРИКС, међу националним развојним банкама земаља већ делује споразум о финансијској сарадњи. На дневном реду дана стоји формирање развојне банке БРИКС, формирање заједничког фонда валутних резерви. Осим тога, у оквиру БРИКС заказано је формирање научног форума и Савета експертских центара. Задатак овог савета ће се састојати у спровођењу политичке анализе и разради дугорочне стратегије БРИКС.

Између осталог, како се претпоставља, најважније за учеснике форума је да се не уплету у дискусије о нерешеним билатералним проблемима, пропустивши главно. А главно је да свих пет држава рачунају на БРИКС и улог је висок.

Никита Сорокин,

Извор: Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!