Самит БРИКС може да објасни прилазе регулисању кризе у Сирији. Такође из ЈАР могу да се очекују вести о формирању јединствене Развојне банке БРИКС. О томе је заменик министра иностраних послова Русије Сергеј Рјабков говорио у интервјуу за Глас Русије и ТВ канал РТ.
Самит БРИКС у јужноафричком Дурбану ће протећи под паролом БРИКС и Африка: партнерство ради развоја, интеграције и индустријализације. Једна од основних тема ће бити конфликт у Сирији. Буквално уочи самита ситуација у овој земљи поново се заоштрила. У граду Алепо фиксиран је случај коришћења хемијског оружја од стране оружане опозиције. Амерички сенатор Џон Мекејн позвао је САД на интервенцију. Председник Сирије Башар Асад се обратио за помоћ државама БРИКС са молбом да означе крај насиљу. Сви чланови БРИКС су уверени да је међусиријски дијалог још могућ, подвукао је Рјабков.
– Питање подршке владе Дамаска у крајњој линији за Русију се не поставља. Ми нисмо Асадови адвокати. Ми верујемо у то да је још увек могуће постићи платформу за међусиријски дијалог, нешто попут помирења. Алтернативе томе нема. Друге земље БРИКС придржавају се истог мишљења. Ја сам уверен да ће Друбан у многоме објаснити оно што је по нашем уверењу унифицирана и јасна претпоставка за то шта је неопходно учинити ради решења проблема.
.Два учесника БРИКС – Русија и Кина – стални су чланови СБ УН. Поводом регулисања сиријске кризе њихови ставови су јединствени. Москва и Пекинг су искористили право вета приликом доношења одлуке о страној војној операцији у земљи.
Са новим руководством Кине председник Владимир Путин ће се састати још уочи самита у Дурбану. У прву страну посету нови председник Кине Си Ђинпинг долази у Русију. Москва то оцењује као значајан корак, истакао је Рјабков.
Бразил, Русија, Индија, Кина и ЈАР виде у БРИКС јак фактор светске политике, као и платформу за развој односа између земаља чланица. У исто време на Западу постоји мишљење да Русија и Кина теже да учине БРИКС снагом која може да поткопа позиције САД и НАТО-а. То да овај став уопште не одражава реално стање ствари, фиксирано је у документима пет претходних самита, истакао је Рјабков.
– Ми не покушавамо да супротставимо себе било коме. Говоримо о растужем угледу и утицају, и то не изазива сумње. То је неопходно како би се популарисали наши сопствени интереси, и како би се убедили у то да су наши напори за достизање ових циљева стекли практичан садржај.
Међу овим циљевима је и економски утицај. Једна од најразматранијих иницијатива је формирање јединствене Развојне банке БРИКС. На њено формирање неће морати дуго да се чека, уверио је Рјабков.
– Ми смо већ на прагу званичне одлуке о формирању банке. Дата структура ће постати нова важна међународна институција. Ми бисмо хтели да Банка одигра своју улогу у промету страног капитала, кредитирању, формирању кредитних организација, пре свега програма формирања инфраструктуре у земљама БРИКС.
Узимајући и обзир одјек светске финансијске кризе и проблеме у зони евра који се наставају, одлука о формирању банке БРИКС ће позитивно утицати на тржишта – политички и психолошки. По мишљењу Сергеја Рјабкова, ова одлука може да се очекује из Дурбана.
Олга Денисова,