Доношењем ове декларације, са Васових вода, које су пример погубне праксе неселективног и неправилног одлагања отпада, позивамо целокупну јавност без обзира на национална, верска, политичка и друга осећања, на солидарност и акцију, јер управо грађани еколошке државе Црне Горе имају моћ да донесу најважније одлуке. Будимо део природе као што је она део нас.
Ово је део декларације, коју су на несвакидашњем еколошко-музичком хепенингу донеле многобројне НВО из Црне Горе, којој се ускоро придружују “зелени” из југозападне Србије, али и преко 1.000 грађана Берана, Колашина, Пљеваља, Подгорице, Котора.
Декларација у којој стоји да идеја еколошке државе, која је усвајањем жабљачке декларације добила званичан статус, до овог тренутка није прихваћена од стране доносилаца одлука на највишем нивоу, али је свакако нашла упориште у свима нама који ослобођени различитих подела, заједно стајемо за одбрану гарантованог права на животну средину без обзира о ком је делу Црне Горе реч.
Симболички, декларација је донесена на дивљем сметлишту Васове воде, два километра од центра Берана, где су локалне власти у протеклих седам године истовариле око милион тона отпада. Због одлагања медицинског отпада, депонија је добила статус – опасне, а већ месец дана, две речице односе отров из њене утробе у Лим, који га “вози” даље ка Србији и Републици Српској, убијајући плаховиту реку лепотицу.
СВЕ ВИШЕ БОЛЕСНИХ – Намеравају овде да граде регионалну санитарну депонију са рециклажним центром за неколико општина са севера Црне Горе. Замислите када је овде изручено милион тона отпада само из Берана, колика би била то планина пуна заразе када би смеће стизало из околине – казао је јуче представник МЗ Берансело Гојко Цимбаљевић, испод депоније високе око 80 метара. – Подсећам надлежне да је еколошка сагласност за депонију истекла у фебруару 2011. Продужили су је за две године, па је, ето, и она истекла. Има ли икога да ухапси оне који убијају људе овим смећем, јер зна се колико је болесних од канцера у Беранселу.
– Потпуно свесни да својим чињењем утичемо и на друге, као и да имамо обавезу и право да покушамо да унапредимо постојеће катастрофално стање у области управљања отпадом и заштите јавног интереса. Позивамо надлежне институције да промене досадашњу погубну праксу рада у служби интересних група и схвате да једино рад у интересу општег добра може покренути наше друштво напред – стоји у декларацији, донесеној на скупу названом “Зелено гумно”, јер је панел дискусија на њему одржана на аутомобилским гумама покупљеним са опасне депоније.
Праве овације на скупу одржаном у суботу су доживели традиционални “еко пријатељи” Беранаца Которани и Подгоричани, којима се скандирало, па се неко једва сетио да их позове за “шведски сто” крцат специјалитетима из Васојевића, на коме се нашло свега – од сира, старог и младог, пита, куваних кромпира који су се пушили, кајмака, меса, па све до патишпање.
Госте су дочекивали с ракијом, али, због пристиглих “јужњака” морали су да кувају и “мало” вина, зборио је домаћин задужен да “прекува” вино у казану позамашне “кубикаже”. Док се знојио чекајући госте, који су већ пробали приганице, хладио се никшићким “одликованим”.
– У Скупштини Црне Горе ћемо разматрати нови сет закона како би се спречила ова брука и тровање Беранаца – рекао је новинарима “председник црногорског парламента Ранко Кривокапић”. Ко је мало боље загледао у њега, видео би да се преварио. Јер, то је била само маска, његових Которана дело.
– Стигао је и Милић – пронео се глас међу учесницима хепенинга. Многи су се насмејали, али, одозго из правца депоније, ишао је главом и брадом лидер СНП Срђан Милић.
– Нема изјава. Овде сам да подржим пријатеље – кратко је казао Милић, наздрављајући васојевићком шљивовицом, не наседајући на добацивања о Милу и његовој власти у Беранама, која је град “усрећила” депонијом.
Новости