Свет

Евроазијска унија је рођена

Пише Богдан Ђуровић

Потписивањем Споразума о формирању ЕАУ, председници Русије, Белорусије и Казахстана чине први корак стварањем министарског Савета, а касније Парламента и заједничке валуте

У петак, 18. новембра, истог дана када се овај број „Печата“ појављује на киосцима, у Москви се одржава историјски сусрет три шефа државе. Председници Русије, Белорусије и Казахстана – Дмитриј Медведев, Александар Лукашенко и Нурсултан Назарбајев – потписују Споразум којим ће интеграција три државе, Царински савез, бити подигнута на виши ниво. На ниво Евроазијске уније! Тако ће, и формално, бити постављен амбициозни циљ: да се у наредне три године конституишу правна база и институције нове наддржавне интеграције, како би већ 2015. године Евроазијска унија (ЕАУ) почела да функционише. Први корак, 18. новембра у Москви, означиће стварање Евроазијске економске комисије, својеврсне владе ЕАУ, која сада добија и своје министре.
На тај начин, први пут после распада СССР-а, на евроазијском простору под покровитељством Русије настаје нова савезна структура која ће имати своје извршне органе. Оно што забрињава западне званичнике, и о чему тамошња јавност отворено говори, јесте чињеница да ће ЕАУ већ у првој фази обухватити 89 одсто територије некадашњег Совјетског Савеза. Такође, од пресудног је значаја што ће границе нове уније (а самим тим и границе формалног утицаја Москве) бити драматично померене на југ и запад.

ЕКОНОМСКЕ ИНТЕГРАЦИЈЕ

Али, иако су све три земље чланице ОДКБ, војног савеза на челу са Русијом, ЕАУ је у овом тренутку првенствено економска интеграција. Ради се о заједничком, интегрисаном тржишту, јединственом економском и царинском простору, у којем ће важити једнака правила игре на целој територији. И то – заснована на најсавременијим светским достигнућима, као што су закони ЕУ и правила „Светске трговинске организације“. А то ће, верују, не само подићи атрактивност новог тржишта са скоро 170 милиона људи, већ ће омогућити и његово лакше хоризонтално повезивање са осталим регионалним интеграцијама – Европском унијом (ЕУ) и Азијско-пацифичком економском сарадњом (АПЕЦ), чиме ће ЕАУ да игра улогу важног моста.
О томе је у ударном термину руске државне телевизије прошле суботе говорио и заменик премијера РФ Игор Шувалов. „Посматрамо ЕАУ као нову економску силу која се рађа. И у томе је њена суштина. Лидери наше земље у више наврата су говорили да је потребно изградити велику Европу, од Атлантика до Пацифика, од Лисабона до Владивостока. Пре шест година смо се договорили са ЕУ да градимо заједнички економски простор, да норме понашања буду идентичне у ЕУ и ЕАУ. Паралелно са тиме радимо и радићемо велики посао интеграције у Азијско-тихоокеански регион“, објаснио је Шувалов.
О евроазијским интеграцијама много се говорило прошлог викенда и на традиционалном дискусионом форуму „Валдај“, на којем учествује око 300 светских експерата. Ови форуми су прилика да водећи политиколози, главни уредници великих медија, шефови важних центара и фондација, и други који утичу на формирање јавног мњења и политике у својој земљи, добију прилику да са Владимиром Путином проведу цео дан заједно у полуформалној атмосфери, да му постављају питања и да од њега директно добију одговоре. Речју, да Запад чује Русију и Русија да чује Запад, а све уз присуство гостију са истока, пре свега из Кине. Можда и највећи значај ових скупова је у томе што су на њих позвани у једнакој мери најжешћи западни критичари руске политике и самог Путина.

 

Печат

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!