НОВАЦ на рачун предузећа тренутно леже у просеку четири месеца после испоруке, а нови рокови рачунају се од понедељка. Фирме међусобно треба да плаћају за највише 60 дана, а држава бизнису за 45 дана. Нова правила тек су на испиту, али предузећа на ивици ликвидности ова динамика могла би брзо да отера у – банкрот. Истовремено, поједине трговине спремају и резервну стратегију – уговарање комисионе продаје.
Почела је примена Закона о редовности плаћања у комерцијалним транскацијама. Рокови важе за будуће уговоре, али у игру по новим правилима и дражава и привреда улазе са старим дуговима. Фискални савет је прорачунао да је држава у доцњи од 54 милијарде динара, а привреда тврди да је дуг дупло већи. Истовремено се процењује да предузећа међусобно дугују најмање 1,6 милијарди евра.
– Закон полази од претпоставке да сви имају новца, држава, привреда, јавна предузећа, локалне самоуправе, али да из неког непознатог разлога нису хтели да плаћају, па ће их нови закон натерати на то – каже Милан Кнежевић, власник „Модуса“.
– Новца нема нико. Држава дугује милијарде, привреда дугује, што фирме једне другима што банкама, чак 20 милијарди евра. Сада ће се ићи максимално на уговоре о комисионој продаји. Направи се уговор и на сваких 60 дана ће се радити отпис робе. Плаћаће се само оно што је продато. Закон је почео да се примењује, а шта са дугом. Једини услов да се привреда раздужи јесте да се и држава раздужи. Бојим се за фирме на ивици ликвидности, јер су оне и опстајале само захваљујући дугим роковима плаћања.
Кнежевић напомиње да 320.000 малих и средњих предузећа и предузетника годишње направи најмање три милиона фактура и да је врло тешко све то преконтролисати. Истовремено најмање је 97.000 фирми на ивици ликвидности, јер по подацима Пореске управе толико их плаћа само доприносе, али не и плате. И још најмање 6.000 даје „голе“ плате, али не и обавезе држави. Добар део предузећа, ипак, очекује да ће убудуће брже долазити до зарађеног новца.
– Важно је да нове рокове примењује и држава – сматра Раде Веселиновић, власник „Галеб групе“.
– Очекујемо да ће доћи до нешто већег обрта капитала. Тренутно новац чекамо од 90 до 120 дана и надамо се да ће се то свести на 30 до 45 дана.
ИЗНУЂЕН ПОТЕЗ ЗА власника трговинског ланца „Гомекс“ Горана Ковачевића, закон о роковима плаћања је изнуђено решење.
– Закон посматрам као изнуђен потез Владе – каже Ковачевић.
– Његову примену треба очекивати првенствено у државном сектору где не владају тржишни закони. У реалном сектору, где постоји тржиште, овај закон неће имати битан утицај. Извор наше неликвидности је сиромашно душтво које је унапред потрошило новац. То се не решава тако лако и само једним законом. „Гомекс“ се већ годинама припрема за овакву ситуацију и наш просечни рок плаћања се креће око 42 дана, тако да ће нам овај закон само погодовати.
Веселиновић каже да остаје проблем старих дугова, а да су посебна прича предузећа у реструктурирању.
– Идеја о ограничавању рока плаћања у привреди је добра и сматрам да ће имати одређене позитивне ефекте на ликвидност привреде – каже Михаило Станишић, генерални директор компаније „Штраус Адријатик“.
– Ипак, недостају много прецизнија упутства за практичну примену тог закона. Такође, постоји и одређена доза неизвесности како ће привреда одговорити на примену закона, будући да је рок од његовог доношења до почетка примене само три месеца, за разлику од европских земаља, где тај период траје и по годину дана.
Неликвидност српске привреде горући је проблем који је угрозио финансијску стабилност великог броја привредника, сматрају у „Атлантик групи“ у оквиру које послују „Штарк“ и „Гранд кафа“.
– Рокови нису могли да буду „растегљиви“ унедоглед, и зато је доношење закона о редовности плаћања, које ће бити обавезујуће како се „спирала“ неликвидности не би даље ширила, била неопходна мера Владе – оцењује Зоран Даљевић, директор централних финансија „Атлантик групе“ за Србију.
– Побољшање пореске дисциплине уз редовније измирење обавеза, не само привреде него и државе према привреди, повратиће кредибилитет државе и поспешити правилно функционисање тржишта.
Слободан Жепинић, финансијски директор „Хенкела“, каже да је ова компанија спремна да послује у складу са новим законским оквирима и нада се да ће они дугорочно гледано допринети опоравку домаће привреде.
Новости