Економија

Српски грађевинари пред тоталним колапсом

ГРАЂЕВИНСКА индустрија Србије тренутно ради са 20 до 25 одсто капацитета. Иако је грађевинска сезона почела, посла за неимаре – нема. Уколико се не отворе велика градилишта у земљи, али и иностранству, где би наша оператива могла да се упосли, грађевинарима прети колапс. Угрожено је хиљаде радних места, упозорава Горан Родић, секретар Удружења за грађевинарство у Привредној комори Србије.

– Ако се хитно нешто не покрене, српска грађевинска оператива биће до краја године сведена на свега пар фирми – наводи Родић. – Велике наде полажемо у донације од којих би Србији требало да припадне око 380 милиона евра за изградњу око 10.000 станова и кућа за избеглице. То би донело посао углавном малим и средњим предузећима, али би преживела и грађевинска индустрија, која је сада оптерећена највише дуговањима према „Србијагасу“, која се мере милионима евра. Очекујемо да ће држава помоћи да се те обавезе репрограмирају.

Због високе цене гаса, наводи Родић, наши произвођачи грађевинских материјала све више губе утакмицу на тржиштима у региону, јер по цени производа више нису конкурентни. Наиме, гас у коначној цени појединих грађевинских материјала учествује и са више од 50 одсто.

– Изградња брана и уређење моравског слива донели би велике послове неимарима – наводи Родић. – Пре свега требало би наставити изградњу брана Ровно и Селово, где је до сада уложено око 150 милиона евра, а да се заврши посао потребно је још између 15 и 20 милиона. У овом тренуткку, међутим, спас видимо у радовима у иностранству, на нашим традиционалним тржиштима као што су Алжир, Русија, Казахстан… Треба се добро припремити и за Либију, јер се очекују на том тржишту велике инвестиције. Али, за страна тржишта неопходна нам је помоћ државе.

 

Новости

Оцените текст

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!