После избора за председника државе који су одржани у недељу 7. априла чини се да у Црној Гори ништа више није исто. Неки аналитичари тврде да је у тој земљи ситуација слична као у Србији пред 5. октобар 2000. године.
Ако је судити по понашању кључних политичких актера, Црна Гора од недеље (7.4.) има два председника. Јер, изборну победу су прогласили и кандидат владајуће Демократске партије социјалиста (ДПС) Филип Вујановић и независни кандидат Миодраг Лекић (фотографија горе), којег је подржала цела опозиција. У опозиционим партијама оцењују да је ДПС премијера Мила Ђукановића, покушала да прекроји народну вољу и да је тиме практично извршила државни удар!? И у Социјалдемократској партији (СДП) Ранка Кривокапића сматрају да треба причекати на објављивање званичних резултата како би се донели коначни закључци.
СДП и мањине довеле до пат-позиције
Управо су социјалдемократе, ускраћивањем подршке Вујановићу и тврдњом да је његова кандидатура неуставна, највише допринели слабом резултату кандидата ДПС-а. Истовремено су и припадници мањинских националних заједница, који традиционално подржавају кандидата власти, у значајном броју апстинирали, што додатно слаби Вујановићеву позицију.
„У ситуацији када је ‘Афера снимак’ разголитила начин на који владајућа странка у Црној Гори остварује предност на изборима, логично је што опозиција инсистира да се провере све нерегуларности“, каже у изјави за Дојче веле политичка аналитичарка Далиборка Уљаревић. Она додаје да је ова пат-ситуација у Црној Гори привукла пажњу и европских званичника. „Имамо и најаву посете европске поверенице за спољну политику Кетрин Ештон, која по први пут у свом четворогодишњем мандате долази у Црну Гору, што значи да је ово питање већ добило међународни значај. Надам се само да ће опозиционе структуре, али и друге заинтересоване стране, имати снаге, памети и стрпљења да капитал који је Миодраг Лекић добио на овим изборима адекватно искористе“.
Опозиција на потезу, Ђукановић нуди дијалог
Према речима извршне директорке независног подгоричког недељника „Монитор“ Милке Тадић-Мијовић, Црна Гора је данас у сличној позицији у којој се Србија налазила пред 5. октобар 2000. године. Она наводи и да су институције у Црној Гори заробљене и да је стога велика одговорност на Лекићу и опозицији: „Многи су упозоравали да ли уопште треба ићи на изборе с обзиром на све механизме манипулације и крађе које је открила ‘Афера снимак’. Верујем да ће сада опозиција која има у руци фактичку победу кренути у борбу за легитимацију избора и за демократске промене у Црној Гори.“
Премијер Мило Ђукановић је у петак изјавио да је, у интересу стабилности земље, спреман да са свим субјектима решава сва отворена политичка питања.
Дојче веле
Ajde već jednom CG oteraj bandu ! Ali budite pametniji od nas u Srbiji!