Хашим Тачи и други чланови делегације Косова, на захтев Високе представнице ЕУ Кетрин Ештон, вратили су се са љубљанског аеродрома у Брисел да наставе дијалог, саопштено је из Тачијевог кабинета. Како преноси Ројтерс, делегације Београда и Приштине поново ће се састати сутра у Бриселу.
Дијалог Београда и Приштине наставиће се сутра у Бриселу, рекла је данас портпаролка високе представнице ЕУ Маја Коцијанчич, уз оцену да су разлике у ставовима две стране мале.
“Висока представница ЕУ Кетрин Ештон мора да састави извештај до понедељка и желела би да и једна и друга делегација још једном погледају ове предлоге и виде да ли је могуће доћи до договора”, рекла је Маја Коцијанчич за РТС.
Министарка за евроинтеграције Косова Вљора Читаку написала на свом твитер профилу да се делегације Београда и Приштине враћају у Брисел на наставак преговора. Она додаје да се дијалог две стране уз посредовање ЕУ наставља сутра.
“Потребан нам је спроазум не смао због нормализације односа већ и због тога да би могли да се фокусирамо на реформе”, написала је Читаку на свом твитер налогу.
Подсетимо да је ноћас у Бриселу завршена девета рунда дијалога Београда и Приштине је без постизања споразума, иако је све јуче наговештавало да ће договор ипак бити постигнут.
Србија добила бољу понуду?
Како РТС незванично сазнаје, Србији понуђен нови документ у Бриселу, знатно бољи него раније. Четири српске општине имаће локалне полицијске командире. Предвиђен је Окружни суд у Косовској Митровици. Србија треба да се изјасни о овој понуди у наредних неколико дана.
Четири српске општине, Косовска Митровица (северна), Звечан, Лепосавић и Зубин Поток, имаће локалне полицијске командире, а Заједници општина неће бити придодаване нове јединице, наводи се у новом документу који је Србији понуђен у Бриселу, сазнаје РТС.
То, практично, значи да ће полицију чинити Срби који сада представљају 98 посто популације на северу Космета. Локалне полицијске командире требало би да имају и општине јужно од Ибра у којима су Срби већина. Знатно је побољшан предлог споразума и у области правосуђа. Предвиђен је Окружни суд у Косовској Митровици и истурена одељења тог суда у све четири општине.
Очекује се да се Србија о овој понуди изјасни у наредних неколико дана. У том циљу, обавиће се консултације са свим парламентарним странкама и са представницима косовских Срба. За примену договора тражиће се гаранције НАТО-а и очекује се састанак српских званичника са генералним секретаром Алијансе Андерсом Фог Расмусеном. НАТО треба да гарантује да војска Косова неће бити присутна на северу покрајине. Ингеренције заједнице општина укључују надлежности над делом образовног и здравственог система, као и над просторним планирањем и економским развојем.
Вести, РТС, Б92