Политика

Штрахе: Није ми јасно шта је Србији обећано, после Хрватске неће бити нових чланица ЕУ

Лидер најутицајније опозиционе странке у Аустрији, Слободарске партије (ФПО) Хајнц-Кристијан Штрахе поздравио је недавно извињење председника Србије Томислава Николића оценивши да се ради о одличном и битном гесту.

– Сматрам да је то био одличан и битан гест, и да је неопходно да сви, а у историји су сви народи преживели страхоте и драматичне процесе у Европи, признају злочине. На простору бивше Југославије било је пуно злочина и то треба признати. Међутим, ниједна страна се не може искључити, на свим странама је било злочина – поручио је он у изјави Тањугу.

Према Штрахеу је важно, без рачунања ко је починио више, признати злочине и дела која никада више не треба да се понове.

Говорећи о договору постигнутом у дијалогу Београда и Приштине Сстрахе је казао да је јасно да се већ дуго време врши огроман дипломатски притисак од стране ЕУ, али и САД на Србију по том питању.

– Притисак пред договор очигледно је био јако велик. ЕУ је Србији дала перспективу да ће, ако прихвати споразум, донети одлуку о почетку пријемних преговора. То је, међутим, све нејасно. Познато је да после приступања Хрватске, на дуже време, неће бити даљих пријема чланица. То треба јасно рећи, јер је процес приступања у протеклом периоду био, може се рећи, и пребрз, па постоје сада проблеми – нагласио је он и додао да је Србима обећан датум, иако је перспектива потпуно нејасна, а то за ЕУ није обавезујуће.

Север Косова као Јужни Тирол

– Треба јасно рећи да Резолуција УН 1244 никада није измењена. Ако се жели одрживо решење потребно је да се и Русија укључи у разговоре, наравно да се учини и оно што тражи СПЦ, а то је да се референдумом укључе и грађани у решавање овог питања. Такође је неопходно да се испреговара и обезбеди аутономија за север Косова, по узору на Јужни Тирол. Тек тада видим да ће то битри решење које се може одржати. Уколико тога нема решење неће бити одрживо и трајно – уверен је Штрахе.

Договор у Бриселу је, према његовом мишљењу, само један корак, али није међународно обавезујући споразум, јер све док Резолуција 1244 постоји то ће остати правно и међународно правно споран споразум.

– Треба узети у обзир историју Срба на Косову и Метохији, да је више од 150 напада било на цркве и манастире, да је било злочина и под међунардоним надзором. Разумем да Срби на северу страхују да би могли бити остављени на цедилу овим споразумом. Не треба заборавити да је много Срба протерано и да то није ушло у овак документ, те је потребно да се обезбеди да они могу да се врате – подсетио је он.

Штрахе је казао да је тешко питање зашто се ЕУ толико ставила на страну косовских Албанаца, указујући да је један од фактора што НАТО, између осталих, са својом базом има геостратешке интересе.

Који народ на планети је преживео петовековно тлачење, као Срби под Турцима?

– Разумем из историје Срба њихов страх, јер они су на својој кожи осетили како је бити тлачен 500 година од Османске империје. Који народ на планети је преживео петовековно тлачење? То показује колико је снажан српски народ, и колико је успео да сачува свој идентитет. То је нешто због чега имам огромно поштовање према српском народу. Не постоји пуно примера у историји људства који су успели да опстану у таквим условима – казао је он подвукавши да српски народ је највећи народ на југоистоку Европе, и да без Срба не може бити одрживог и трајног мира на Балкану.

– Зато треба то узети у обзир и неопходно је деловати без притиска и уцене. Према мом мишљењу није се дошло до одрживог решења, које би грађани могли прихватити – закључио је аустријски политичар.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!