Државни врх одлучан да пронађе компромис са косовским Србима око споразума и да добије датум у јуну. Циљ: договор са Севером, што боља решења на основу споразума и преговори о преосталим питањима
СТРАТЕГИЈА званичног Београда за неколико наредних кључних недеља, чији је циљ да се обезбеди примена бриселског споразума и повећају шансе за добијање датума за преговоре са ЕУ, већ је осмишљена и добила је широку подршку свих парламентарних странака, осим ДСС, сазнају “Новости”.
Према нашим информацијама, деловаће се у три правца:
1. да се постигне договор са Србима са Косова, како би се уклониле све препреке за примену договора на терену,
2. да се у наставку преговора око плана имплементације издејствују што повољнији услови за Србију,
3. да се што пре отворе и постигну бар начелни договори око преосталих нерешених питања – енергетике, телекомуникација, имовине, повратка расељених…
Нови састанак премијера Ивице Дачића и првог потпредседника Владе Александра Вучића са политичким лидерима косовских Срба заказан је за уторак, 7. мај. Позиције Београда и севера Косова и даље су удаљене око кључних ствари – референдумског питања и рокова за његово одржавање.
Вучић је поручио да ће Србија имплементирати оно што је у 15 тачака споразума из Брисела написано, као и да ће одбити све покушаје да се у план примене “угурају” решења која не постоје на папиру и не иду наруку Србији. Он је додао да разуме Србе са Косова и њихове страхове, али да би волео да и они покажу мало више разумевања за државу.
Међутим, ако то изостане, није искључена ни могућност распуштања локалних самоуправа и увођење привремених већа или координатора у општинама, посебно што је у чак 24, од 29 српских општина, властима истекао мандат. Само у пет општина руководиоци су и даље “у мандату” – у Митровици, Лепосавићу, Пећи, Приштини и Новом Брду. Како тврде наши извори, Влада ову могућност оставља само као последње средство, уколико пропадну сви покушаји договора са косовским Србима.
Лидери косовских Срба ће се пре 7. маја и разговора са државним врхом још једном окупити током викенда, како би дефинисали заједничку поруку коју ће пренети Дачићу и Вучићу. Они су, привремено, одустали од захтева за референдумом и траже да се најпре Уставни суд изјасни о уставности свих споразума који су постигнути у Бриселу.
Председник скупштинског Одбора за КиМ Милован Дрецун каже за “Новости” да одржавање референдума не би ништа решило, јер је Србија ушла у неповратан процес примене договореног и да сада све снаге треба усмерити како би се у тој имплементацији обезбедила што боља решења, пре свега за наше сународнике у покрајини:
– Тачно је да без косовских Срба не може да се обезбеди одржива примена споразума, као што и свима треба да буде јасно да никоме не иде у корист да се губи време на чекање одлука УСС или резултате референдума.
Милан Ивановић, председник СНВ северног КиМ, узвраћа да је споразум из Брисела против виталних интереса нашег народа на Косову и да ће отежати његов опстанак:
– Уколико Уставни суд прогласи споразуме неуставним, нема смисла одржавати референдум, који, како тврде и сами представници власти, кошта скоро 10 милиона евра. Ми верујемо да још има простора за договор са Београдом.
Бивши државни секретар у Министарству за КиМ Оливер Ивановић објашњава да је Београд у цајтноту и да косовски Срби треба да схвате да времена за губљење више нема:
– И Београд не би требало да сече преко колена и улази у неке радикалне методе дисциплиновања косовских Срба.
Новости
обрада: Србија данас