Политика

Владини савети ничу као печурке после кише а глад и беда никад већа

Влада до сада укинула само осам агенција, али стално оснива нова тела, која годишње коштају 850 милиона евра. Недавно формирани савети за туризам, родну равноправност и суд у Стразбуру

И ПОРЕД обећања на почетку мандата да ће кренути у оштру сечу непотребних агенција, дирекција и управа, Влада је до сада укинула само осам “испостава” и најавила брисање још две.

План власти је био да се затвори бар пола од стотинак разних тела, која годишње коштају око 850 милиона евра. Међутим, до сада је “катанац” стављен само на Националну туристичку развојну корпорацију, Фонд за заштиту животне средине, Агенцију за енергетску ефикасност и за хемикалије, Управу за игре на срећу, Девизни инспекторат, Национални савет за децентрализацију и Дирекцију за водне путеве.

Министар трговине Расим Љајић најавио је, за “Новости”, скидање једног тела с листе буџетских корисника, а сличне планове имају и у ресору рада Јована Кркобабића, где постоји могућност да буде укинут Завод за социјално осигурање.

С друге стране, оснивају се нова тела. Готово да не прође седница Владе на којој министри не дижу руку за формирање органа у својим ресорима и то, углавном, савета за разна питања.

Тако су, само у последњих неколико недеља, основана три савета. Млађан Динкић, министар привреде, водиће Савет за развој туризма. На челу Савета за родну равноправност биће Стана Божовић, државни секретар у Министарству рада, а за председника Савета за односе са Европским судом за људска права именован је Славољуб Царић.

Тиме се број владиних савета попео на скоро 30, чији чланови саветују министре око разних питања – од безбедности и економије, преко регионалног развоја до аграра.

Из Владе поручују да је већина тих савета заснована на волонтерском принципу, односно да људи који у њима седе раде без икакве надокнаде.

– Под мојим ресором је Национални савет за заштиту потрошача, који ради потпуно бесплатно. Тако је и са већином других, јер, у супротном, то буџет не би могао да издржи – каже нам министар Љајић, који најављује измене два закона по којима ће се спојити Рател и Рапус, односно Агенција за поштанске услуге.

НЕМА ПЛАНОВА ЗА УКИДАЊА ОД Миливоја Михајловића, директора владине Канцеларије за сарадњу с медијима, чули смо да засада нема нових иницијатива за гашење агенција и других тела. Од министарстава је поново тражено да још једном направе анализу и евентуално предложе редукције у својим ресорима.

Само три владина савета “троше” паре из државне касе – Савет за борбу против корупције, чији је буџет 19,6 милиона, затим за сарадњу са Трибуналом (45,4 милиона) и за националну безбедност (27,5 милиона).

Поједини чланови ових тела жале се да је њихов рад често без резултата, јер имају само саветодавну, али не и извршну функцију, па њихови предлози и сугестије остају мртво слово на папиру.

Захарије Трнавчевић, председник Националног аграрног савета, који је основао премијер Ивица Дачић, каже, за “Новости”, да поједини чланови, иначе именовани из редова државне управе, бојкотују рад и не долазе на седнице:

– Ми ћемо данас представити стратегију развоја пољопривреде до 2037, како би Србија постала башта Европе, и очекујемо да га Влада размотри и усвоји.

Према Закону о Влади, функција савета је да разматрају поједина питања из надлежности Владе и дају предлоге, мишљења и стручна образложења. Обавезни су да извештај о раду подносе надлежном одбору најмање сваких 60 дана, а Влади најмање на 90 дана.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!