У меморијалном подручју Јасеновац музејска збирка не приказује усташки злочин. Кош: Истина приказана змагљено, уз систематско избегавање јасног приказивања битних информацијама
Бивши члан Управног одбора Спомен-подручја Јасеновац Јулија Кош упутила је писмо амбасадорима у Хрватској у коме их обавештава да стална музејска поставка у Спомен-подручју приказује лажну, ревизионистичку слику некадашњег концентрационог логора Јасеновац, а не приказује причу о злочину.
“Основни проблем музејске поставке је у томе што су информације о историјској истини о злочину почињеном у Јасеновцу приказане замагљено, уз систематско избегавање јасног приказивања иједне битне информације. Ова поставка не приказује причу о злочину”, наводи се у писму које преносе медији у региону.
Јулија Кош прецизира да музејска поставка посетиоцима не нуди одговоре на најважнија питања – да су злочин починиле усташе у Независној Држави Хрватској од 1941. до 1945. године, да је злочин почињен над Србима, Јеврејима и Ромима, али и заробљеним партизанима, и да је почињен систематским окрутним масовним убијањем, заснованом на усташким расним законима и њиховој општој политичкој идеологији.
“Већ више од седам година упорно пледирам на високе државне функционере да нешто учине на исправљању овог проблема. Али, они су, активно или пасивно, одбили да утичу на мењање ове сталне музејске поставке”, каже она.
Систем концентрационих логора Јасеновац представља једно од највећих стратишта у Другом светском рату.
Усташко-фашистичке снаге Анте Павелића у концентрационом логору Јасеновац и у Доњој Градини спроводиле су геноцид над Србима, Јеврејима и Ромима, ради стварања етнички чисте НДХ, а питање броја жртава, међутим, није до краја утврђено.
То питање било је и предмет политичких манипулација, јер су се процене кретале од свега неколико хиљада до 30-ак хиљада у Хрватској, до 700.000 и више у Србији.
КОМЕМОРАЦИЈА
У меморијалном подручју Јасеновац наместу бившег усташког логора смрти, код споменика Камени цвет,сутра ће бити одржана комеморација у знак сећања на пробојпоследњих затвореника логора 22. априла 1945. године, али и у знакпочасти на све страдале и преживеле логораше. Најављено је обраћање хрватскогпредседника Иве Јосиповића, председника Сабора Јосипа Леке, министрарада Миранда Мрсића као изасланика премијера Зорана Милановића, председнице Савета меморијалног подручја Јасеновац Катице Седмак и представника логораша.
Танјуг
RT @srbijadanas: Јасеновац: Музејска поставка не приказује … – http://t.co/90LXeZz2e1 #Srbija http://t.co/V9ChWvxqql
RT @srbijadanas: Јасеновац: Музејска поставка не приказује … – http://t.co/90LXeZz2e1 #Srbija http://t.co/V9ChWvxqql
STA OD USTASA I OCEKIVATI DOZVOLI-STE DA IMATE USTASKU AMBASADU UBEOGRADU – A SAMI UBIJATE SRBE PO KOSOVU – CRKLI VI DABOGDA