Вашингтон, Лондон — Америчке дипломате су агресивно лобирале за генетски модификовану храну како би отвориле простор за њу широм света, показује анализа “процурелих” депеша.
Група “Фуд енд вотер воч” (ФWW) анализирала је око 900 дипломатских докумената које је пре две године објавио Викиликс и установила “брижљиво уоквирену кампању за разбијање отпора према ГМ производима у Европи”, чиме се, на крају, пре свега помагало великим америчким компанијама и пољопривредном бизнису у САД.
Како преноси британски “Гардијан”, документи показују да су у Европи, али и у другим деловима света, организовани бројни семинари о новим биотехнологијама, конференције за штампу и друге прилике за “прикладне односе са јавношћу” са циљем да се научници, медији, пољопривредници, велики играчи у тој грани привреде, али и политичари убеде да су генетски модификовани производи “безбедни и корисни”.
“Узнемирујуће је то што је влада САД инвестирала толико труда у промоцију једне привредне гране. Потребно је видети колико су ове активности заиста утицале на законодавство и прописе у земљама у којима је таква кампања извођена. Уместо да се фокусирају на безбедност и промоцију демократије, они се фокусирају на притискање страних влада”, рекла је Венона Хаутер, извршна директора ФWW.
Извештај групе указује и на моћ пољопривредних гиганата из САД, као што је компанија “Монсанто”, која се труди да и у Америци, али и у свету наметне своје патентирано ГМ семе соје.
О томе сведочи и недавна пресуда Врховног суда у Индијани, према којој је једном пољопривреднику наложено да мора да купује семе директно од “Монсанта” сваки пут када жели нови засад.
Амерички Стејт департмент није стао само на лобирању, већ је покушао да утиче и на законодавство, наводи се у извештају.
“Званичници САД су заузели чврст став против закона о јасном означавању паковања ГМ хране, као и против забране увоза ГМО”, наводи се у извештају.
Од 900 прегледаних докумената у седам одсто се спомињу одређене компаније, а у чак шест одсто директно Монсанто.
Истиче се и податак да је ова врста “корпоративне дипломатије” била двоструко учесталија од дипломатских напора за помоћ у храни.
Б92