Београд — У разговарима српских власти са мисијом ММФ-а, једно од главних питања биле су и реформе система пензионог осигурања.
Наши представници одбацују могућност даљих смањења пензионог фонда, јер сматрају да су неопхподне реформе већ спроведене.
Стручњаци наглашавају да је померање старосне границе за одлазак у пензију неминовност, а да одрживост државног пензионог осигурања зависи од економске ситуације
Већина грађана сумња да че држава бити у стању да исплаћује пензије у будућности. И они који верују да ће државни пензиони фондови опстати, мисле да ће пензије бити мале
Будуће пензионере брину и сталне најаве померања старосне границе за одлазак у пензију. У већини европских земаља у пензију се може са 67 година, док је код нас за мушкарце граница и даље 65 година, а за жене 60. Иако уверени да ћемо пензије примати, и да пензиони фонд неће нестати, стручњаци објашњавају да се мора прихватити чињеница да се граница за одлазак у пензију помера.
У министарству кажу и дау наредном периоду, неће бити даљег померања старосне границе за окончање радног века, јер је Србија у последњој деценији тај праг померила за 5 година, док остале европске земље ту стратегију спроводе у периодима дужим од 20 година.
B92