Руски научници намеравају да клонирају мамута користећи ткиво и крв ове давно изумрле животиње, рекао је Сергеј Фјодоров, шеф одељења поставки Музеја мамута “Лазарев” при Институту за примењену екологију у Јакутску, на северу Русије.
“Планирамо да клонирамо мамута, а крв и анализе ткива показаће да ли је то могуће. Цео свет је узбуђен због тога”, рекао је он.
Фјодоров је додао да се сада из године у годину проналазе нови остаци мамута захваљујући глобалном загравању и све већем интересовању за куповину кљова мамута.
Анализе крви и ткива мамута даће веома важне информације и потврдиће да ли се мамут може клонирати, рекли су научници са Института за примењењу екологију у Јакутску.
Током недавне експедиције, стручњаци Руског географског друштва и Североисточног федералног универзитета проучили су добро очувани леш женке вунастог мамута, који је откривен прошлог августа на сибирском острву Мали Лиаковски, у руском Арктичком океану.
Шеф експедиције Семен Григоријев рекао је да је животиња, стара око 60 година, умрла пре 10.000 до 15.000 година. Он је додао да је крв, која је пронађена испод стомака мамута који је био “заробљен” у пермафросту, остала у течном стању, упркос температури од минус 17 степени Целзијуса.
“Поставља се питање како је крв могла да остане у течном стању имајући у виду да је стара барем 10.000 година. А мишићно ткиво је било црвено, боје свежег меса”, рекао је Семен.
За пројекат клонирања, руски стручњаци потписали су прошле године споразум са генетичаром Хвангом Вуом Суком из јужнокорејске Фондације за биотехнолошка истраживања “Суам”, који је 2005. године први успео да клонира пса.
У случају успеха, ДНК мамута ће бити уграђен у јајне ћелије слонице која би, као најближи преживели рођак мамута, после 22 месеца родила младунче давно изумрле врсте.
Срна