Списак државних фирми које ће, у наредном периоду, бити продате или дате у закуп биће дефинисан током сутрашњег састанка премијера Ивице Дачића, потпредседника Александра Вучића и министра финансија Млађана Динкића. О том предлогу ће се, како нам је потврђено, већ у понедељак изјаснити и Влада Србије.
За сада је познато да се на списку за продају налазе „Телеком” и ЈП ПЕУ “Ресавица”, док је план да се Аеродром “Никола Тесла” изда у закуп.
– Потенцијални избор фирми које ће бити понуђене на продају није направљен само на бази тога колико новца ће се, по основу тих приватизација, слити у буџет, већ и према процени перспективе тих фирми ако остану у власништву државе. Неке од њих раде са губитком, неке позитивно послују, али уз профит који се, из годину у годину, смањује, јер нема довољно новца за инвестиције. Свакако да је у овом моменту важно и колико ће се добити захваљујући продаји тих фирми, али тај новац неће ићи у текуће расходе, односно у плате и пензије, већ, понајвише, за превремено враћање старих дугова и смањење јавног дуга – тврди извор “Блица” из Владе Србије.
Први на списку је “Телеком Србија”, за који, како сазнајемо, и влада највеће интересовање. За сада се, међутим, ни са једним од потенцијална три партнера није дошло до фазе која би могла да гарантује успешност расписаног јавног позива.
Да подсетимо, са представницима Владе су о “Телекому” разговорали амерички и руски инвеститори, док је још у почетној фази разговор са државном телекомуникационом кућом из Абу Дабија. Све више се прича и о интересовању “Телекома Аустрија”, али и “Дојче телекома”. Садашње процене кажу да је за ово предузеће данас могуће добити око две милијарде евра.
За девет рудника у оквиру јавног предузећа за подрземну експлоатацију угља “Ресавица”, као фирми у реструктурирању, држава даје субвенције вредне четири милијарде динара. Покушај продаје ове компаније траје већ годинама, али иако укупне резерве које се црпе из девет рудника износе око сто милиона тона, резерве су такве да може да се експлоатише и 800 тона. Последњих месеци, како сазнајемо, вођено је више разговора са кинеским и руским партнерима о могућностима стратешког партнерства у овој компанији.
Намера Владе је, како сазнаје “Блиц”, да до краја године остане мање од 100 фирми које су у процесу реструктурирања. У преводу, око 75 компанија ће до Нове године или наћи партнере или нестати.
– Још се чека на понуду “Етихада” чија ће делегација, на челу са генералним директором, од понедељка бити у Београду – каже извор “Блица” у Влади Србије. Према јучерашњој изјави генералног директора “Јата” Велибора Вукашиновића, план је да председник ове фирме убудуће буде из Србије, док би генерални директор и оперативни тим постављао „Етихад“.
Партнера би, ускоро, бар према незваничним најавама, могла да добије и “Прва петолетка”, док би, бар према изјавама министра финансија и привреде, ИМТ и ИМР ускоро могли да уђу у партнерство са “Фијатом”.
Јуче је продужен и рок за достављање писма о намерама инвеститора заинтересованих за стратешко партнерство за компанију “Галеника” до 14. јуна.
Београдски аеродром у закуп на 20 година
Влада ће, како сазнајемо, у понедељак разговарати о могућности да се, на максимум 20 година, изда под закуп Аеродром “Никола Тесла”. Инвеститор би био у обавези да у том периоду инвестира у ову фирму. Иначе, београдски аеродром је у првом тромесечју ове године остварио профит који је 4,4 одсто мањи него у исто време прошле године, а нето добит чак 75 одсто нижа него прошле године.
Према последњим информацијама, од свих инвеститора који су се пријавили на јавни позив за достављање писма о намерама за стратешко партнерство са „Галеником“, квалификационе критеријуме испуњава једино америчка компанија „Валеант“.
С друге стране, РТБ „Бор“ ће, како нам је потврђено, ускоро престати да има третман фирме у реструктурирању, а очекује се и да током наредне године Влада потражи партнера и за ову компанију, као и за Железару у Смедереву која ће наставити да ради са пола капацитета све док се не обезбеди учешће стратешког партнера спремног да инвестира новац у нову производну линију, која би омогућила снабдевање “Фијата” лимовима за каросерије.
Блиц