Србија

Археолошки радови у Винчи стопирани због пара

Заштитни радови на археолошком локалитету у Винчи обустављени су данас, јер Министарство културе није уплатило ни део од предвиђених 1,1 милион динара за наставак истраживања праисторијског насеља које угрожава клизиште.

Радови на заштити терена којем прети обрушавање били су започети у другој половини маја и већ су једном прекинути, а требало је да буду завршени до краја јуна. Руководилац пројекта археолог Ненад Тасић рекао је да је било планирано да се у овој фази заштити и испита половина угрожене локације, како би се касније спровело истраживање на другом делу брега којем прети обрушавање.

Према његовим речима у започетим радовима откривена је велика количина археолошких налаза, углавном керамике, кремених и коштаних алатки, остатака биљака и животиња, а издвојено је и више стамбених хоризоната. Тасић је рекао да су радови досад финансирани искључиво из донације Универзитета у Кардифу, а испитивање угрожене локације
требало би да употпуни досадашња открића о животу у праисторијском насељу и винчанској култури.

“Клизисте је ту од винчанског времена, терен се гиба и сада се део одвојио толико да ће пасти. Имамо задатак да спасимо податке који су склизнули и повежемо их са подацима из неоштећеног дела локалитета, да би од њих било неке користи, а не да се само пуне депои”, рекао је Тасић.

Археолошким ископавањима до сада је испитано око 2,5 одсто од око десетак хектара површине на којој се налазило насеље из доба неолита, као и око 1.000 средњовековних гробова. Од 2004. године археолози раде на тачном утврђивању броја праисторијских насеља.

“Можемо да кажемо када је нека кућа саграђена и срушена , али и какви су били домаћини, да ли су били уредни и шта су користили за гориво и исхрану”, рекао је Тасић и додао да су прикупљени и датовани и подаци о биљном и животњском свету, геологији и другим детаљима из периода винчанске културе.

На самом локалитету, са винчанском културом из периода од 6200. до 4500. године пре нове ере посетиоци тренутно могу да се упознају само док су на терену археолози, јер је музеј смештен у бараци која прокишњава затворен 2012. године, одмах после свечаног отварања и паузе у раду због дугогодишње обнове.

 

Бета

фото: Бета/Архив пројекта Винча/ДС 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!