Грађани се у овој години, како кажу аналитичари и банкари, не могу надати девизном курсу који је важио током највећег дела 2011. године
ГРАЂАНИ се у овој години, како кажу аналитичари и банкари, не могу надати девизном курсу који је важио током највећег дела 2011. године. Процењује се да ће се кретати у распону од 104 до 105 динара. По овом курсу су и привредници сачинили своје пројекције. За нешто слабији динар главни разлог ће бити мање страних улагања, што је бољка већ више година уназад, али се очекује и мање интересовање за државне записе, који су лане компензовали слабији прилив капитала и одржавали домаћу валуту стабилном.
Иако је пројекција девизног курса најнезахвалнија од свих економских пројекција, сагледавање основних фактора указује на то да, за разлику од прошле године, у којој је динар остао стабилан, уз неколико осцилација, у 2012. постоји већа вероватноћа за извесни пад домаће валуте од пет до 10 одсто – каже Јасна Атанасијевић, директор Одељења за економске анализе Хипо Алпе-Адрија банке.
– Несташици девиза у Србији, поред традиционалног спољнотрговинског дефицита, доприносиће, највероватније, и раздуживање по основу спољних зајмова предузећа, док ће стране директне инвестиције вероватно бити мање него прошлогодишње.
Неизвесно је, како каже ова аналитичарка, и како ће се кретати приливи страних улагања у државне записе током 2012. године, а који су лане били посебно интензивни.
У 2012. годину улазимо, како кажу аналитичари Рајфајзен банке, под не тако охрабрујућим околностима, као што су још увек нерешена криза државног дуга у еврозони, нови капитални захтеви за банке у Европској унији, редовни парламентарни избори, редуковање програма субвенција привреди…
– Дакле, много је фактора који иду у прилог чињеници да ће курс динара опет бити веома колебљив – кажу у Рајфајзену.
Новости