Србија

На помолу спас за храст!

Велимир Илић обећао грађанима да ће пронаћи решење да се заобиђе „свето дрво“ код Савинца због којег се данима протестује. Пројектанти кажу да ће проблем бити откуп земљишта

САМО дан након што је у јавности одјекнула изјава министра Велимира Илића да ће храст стар 600 година, који се нашао на траси будућег ауто-пута Београд – Прељина, на Коридору 11, бити пресађен, на Интернету се појавио снимак у коме Илић обећава да ће са пројектантима учинити све да се нађе решење да вишевековно дрво остане на истом месту. И – да ће траса пута бити измењена. Снимак је направљен у недељу по подне, када је министар обишао окупљене грађане у селу Савинац, код Горњег Милановца, који свакодневно обилазе и својим телима бране храст од рушења.

– Министар Илић нам је рекао да уколико стручњаци кажу да је изводљиво да храст остане на свом месту, тако ће и бити. Битно је, нагласио је, да безбедност на будућем путу не буде угрожена – казао нам је Бојан Миловановић из горњомилановачког НВО „Оптимист“, који свакодневно организују посете храсту и протесте за одбрану. – Провели смо у разговору више од 40 минута и одговарали смо га од идеје пресађивања храста, јер посао много кошта а не гарантује да ће дрво остати у животу. Надам се да смо успели. Уосталом наш снимак говори све. Не одустајемо од наше борбе за храст.

Пројектанти, по сазнању „Новости“, истичу да је технички изводљиво да траса буде измењена, али је питање како ће се решити експропријација. Уколико дође до измештања пута, потребно је откупити нову земљу. А на другим местима на овој деоници радови напредују, а једино се и не решава потез око старог храста.

И раније је из Института за шумарство стизала препорука да би храст требало сачувати као природна реткост не само у Србији, већ и у свету. Запослени у Институту су давали предлог да траке у једном смеру пролазе тридесетак метара изнад, а у другом правцу испод храста, који би тако постао и туристичка атракција.

Став Завода за заштиту природе Србије је да стабло храста у Савинцу треба сачувати, због природних вредности и културолошког значаја будући да је реч о стаблу које је и „запис“. Стабло храста нема статус заштићеног природног добра, јер Завод није добио предлог за стављање под заштиту.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Dobro je sto se srbske sloge tice: tu su neopagani, tu su zeleni i tu je zeleni rodovjeno pravoslavni hrast! He-he! A sto se obecanja srbskog politicara tice i za njega vazi ona narodna "Obecanje, ludom radovanje." Jos nista nije zavrseno niti zvanicno rijeseno. A gdje je pecat?

  2. Snezana, obaranje jednog od u Srbiji najstarijih hrastova zapisa ne moze Srbiji, narocito mjestanima, onom popu, ministru Ilicu i onima koji testerama i bagerima na hrast krenu, nikakvo dobro donijeti nece, nego zlo. To je staro narodno iskustvo i tako ce i ovaj put biti, a mozda i gore no u svim slucajevima ranije.Zivi bili, pa vidjeli.

  3. Strasno je da covek koji zeli da resi problem Velimir Ilic vi na ovom klipu gde kaze kako ce se resiti kao link povezane vesti , ka njemu stavljate fotografiju sa flasom od pre 10 godina gde je nazdravio otvaranje nekih radova, i stalno se prikazuje ta fotka a covek uopste ne pije. Sramotno od vas novinara. Sto se tice ovog hrasta nadam se da ce biti sacuvan.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!