Друштво

Српско правосуђе на корак од банкрота

СРПСКИ судови за комуналије и струју дугују 310 милиона динара у исто време док више од милион и по грађана завршава код извршитеља или пред тим истим судовима јер не плаћају рачуне! Због неплаћене струје нишка електродистрибуција најавила искључење суду, што би био преседан.

Дугови правосуђа толико су нарасли да је све више оних који, попут Казнено-поправног завода у Нишу, немају пара ни за гориво и превоз притвореника на заказана суђења. Зато се још од прошлог уторка суђења у Вишем и Основном суду у Нишу одлажу. Осим што то поскупљује трошкове поступка, успорава се и решавање притворских предмета који су, по закону, хитни, па су одштете које држава плаћа све веће.

Како за “Новости” потврђују у Управи за извршење кривичних санкција, слично стање је у свим затворима којима локални судови дугују милионе. У Министарству поводом “случаја Ниш” кажу:

– Од 1. јануара 2012. сви текући трошкови судова прешли су у надлежност ВСС. Министарство је надлежно за обезбеђење трошкова из 2011. Нишки Виши суд дугује КПЗ 14.000, а Основни 1.543.000 динара. Истим судовима за струју се дугује 41.000, односно 530.000 динара. Министарство ће тражити од судова налоге за трансфер новца и за неколико дана ти налози биће предати на исплату.
СЕЛАКОВИЋ: НАЈВЕЋИ ДУЖНИК ВСС ДУГОВИ које је наследило Министарство правде били су 2,3 милијарде динара и успели смо да их смањимо на 1,18 милијарди. До краја године смањићемо их још више – каже за “Новости” министар правде и државне управе Никола Селаковић. Према његовим речима, неки дугови потичу још из 2009. и настали су не зато што није било новца, већ зато што обавезе нису измириване на време:
– Није било слуха за домаћинско пословање. Али Министарство ће и те заостале дугове измирити, као што је измирило и обавезе према судијама поротницима, почело је измирење према вештацима, а ускоро ће бити и према адвокатима по службеној дужности. У свакодневном контакту смо са Министарством финансија. Много више од тога забрињава дуг ВСС, који је премашио три милијарде динара.

Огромни су дугови и Вишег и Основног суда у Смедереву – 41 милион динара. Највише потражују адвокати, вештаци, поротници, али и држава. Тако је Виши суд у овом граду прошлу годину завршио у минусу од 10,7 милиона динара, а близу пола милиона дуга води се као “дуг за превоз леша”! Дуговања Основног суда су 30,5 милиона динара, односно десетак милиона више него 2011. Само за поштанске услуге су 700.000 динара, а за гас и струју два милиона…

Према подацима ВСС судови су у марту дуговали око 2,2 милијарде, од чега су, рецимо, за канцеларијски материјал неизмирене обавезе 77 милиона! Апелациони суд у Београду нема ни папир, ни тонер, па се скоро сви судски дописи штампају на једном штампачу! Већ три недеље судије немају ни електронску базу података и закона.

– Одавно је ВСС требало да преузме надлежност финансирања, а они су у јануару 2012. донели закључак којим ово одлажу за три месеца. Чини ми се да је и сада ситуација с надлежностима нерешена. Ми никада нисмо добили пресек стања колики су укупни трошкови правосуђа, и по судовима, а сви су се правили да дугови не постоје – каже Драгана Бољевић, председник Друштва судија Србије.

Чак и тамо где до сада није било проблема, ове године почињу. Апелациони суд у Новом Саду, који је до маја ове године редовно намиривао обавезе, сада касни.

Према речима Зорана Илића, в.д. председника Основног суда у Крагујевцу, и они дугују затворима, али засад нико није најавио да ће одустати од довођења притвореника у суд. Ових дана су добили упозорење из КПЗ Ћуприја због дуга од око 77.000 динара.

Највише новца у судовима издваја се за плате.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!