Продор исламских хуманитарних организација, које су неретко и својеврсни центри за ширење радикалног ислама, у Албанији је почео негде 1990. године, попут оних које су почеле да ничу у Босни. Неке од њих су званично регистроване, мада у Албанији има и таквих које делују без дозвола за рад.
Заједничко им је да лиферују “кадрове” који представљају опасност по Европу и свет.
Активност им је данас много већа него раније, а у неким градовима већ су увелико формирали институте и центре у којима школују вернике са вехабијским идеолошким уверењима. Одабране ђаке из ових института касније шаљу на исламске факултете у Саудијску Арабију, Сирију, Пакистан, Јемен, Египат.
Такозвани институти у Албанији углавном окупљају вехабије, не само из Албаније, већ и експоненте радикалног исламског фундаментализма који су побегли из Босне, Санџака, Косова, Македоније. Зато су ови институти и организације у Албанији постали предмет обраде албанских и обавештајних служби Европе, пре свега италијанске и немачке.
Исламски центри и такозвани институти у којима се изучава радикални ислам налазе се у неколико градова Албаније. Центар Хафизи смештен је у граду Саук, а финансира га фондација Дрита, која, пак, новчана средства добија претежно из Саудијске Арабије и Кувајта.
Други Хафизи центри се налазе у албанским градовима Гоца и Каваја, а финансирани су од стране “Муназмат ал Дава ал Исламија”, најјаче исламске фондације која је у вези са Ал Каидом.
У Албанији делује још неколико такозваних института на којима се школују верници. Институт “Ебу Ханифе” налази се у месту Булћиза, а финансира га фондација Таибах, која новац добија из Алжира, Сирије и Кувајта.
Према обавештајним информацијама, најјачи институт је “Ел Хагри” у Елбасану, који финансира Комитет Кувајтске доброте.
Добар познавалац безбедносних прилика у региону, бивши помоћник директора Агенције за обавештајни рад Македоније, некадашњи функционер војне обавештајне службе и Савезне службе државне безбедности у Београду, Зоран Митевски објашњава за “Вести” да сви ти центри и институти имају своје приватне школе у којима се изучава Куран, али на арапском језику. Кад савладају Куран, онда их шаљу на исламске универзитете у Саудијску Арабију, Сирију, Пакистан, Јемен, Египат. Та активност сада је вишеструко увећана. У ствари, каже Митевски, ствара се домицилни кадар који ће након “школовања”, у Албанији наставити ширење фундаментализма и радикалног ислама.
Бела Ал Каида
– Они који се тамо окупљају исто су што и бела Ал Каида. Стварање и одабир личности има за циљ да би сутра могли да буду део неког терористичког подухвата. Када се после четири године школовања врати у Албанију, он је већ спреман да формира своју групу или ћелију. А у тим деловима Албаније, ради се о брдским пределима са углавном неписменим становништвом које редовно иде у џамије, исламски фанатизам је најјачи – објашњава Зоран Митевски.
Д. Љ. Јоксић – Вести