Кроз најдубљи подморски тунел на свету, који спаја европски и азијски део Истанбула, прошла подземна железница…
Ноћас су завршене пробне вожње подземне железнице кроз новосаграђени тунел под босфорским мореузом. Тунел, који спаја европски и азијски део Истанбула, дуг је 13,6 километара и прокопан је на дубини од 56 метара по чему је најдубљи подморски тунел на свету.
Тунел је део ширег пројекта названог Мармарај у вредности до пет милијарди долара који обвухвата продужетак и модернизацију садашње приградске железнице, којом би се сваки дан пребацивало с једне на другу обалу Босфора преко 1,5 милиона путника. Тунел је од 2004. саградио јапанско-турски конзорцијум, користећи средства јапанске банке за међународну сарадњу (ЈБИЦ) и Европске инвестиционе банке. Реализација осталих делова пројекта Мармарај је, међутим, у великом закашњењу тако да капацитети овог тунела неће још доста дуго бити сасвим искоришћени.
Премијер Реџеп Тајип (Рецеп Таyп) Ердоган је предложио и покренуо неколико великих пројеката у метрополи на Босфору, међу којима је и градња паралелног канала с Босфором који би растеретио Босфор и убрзао пролазак бродова из Црног ка Средоземном мору. У плану је, између осталог, градња новог, великог аеродрома, трећег моста преко мореуза и гигантске џамије која би, према неким изворима, могла бити највећа на свету. Против неких од тих планова, који често носе печат безобзирне неоимперијалне мегаломаније, устао је велики део јавности. Као прави камен раздора показала се градња на месту садашњег главног градског парка која је изазвала талас антивладиних протеста и демонстрација у Истанбулу и целој земљи.
Балкан Магазин