Разговори у Бриселу између делегација Београда и Приштине у понедељак и уторак протекли су без великог напретка у договору око детаља у вези са локалним косовским изборима 3. новембра, чак су нека питања заоштрена упркос начелно постигнутом договору.
Председница косовске изборне комисије Ваљдете Дака је у уторак телефоном из Брисела без икаквог објашњења наредила блокаду пријављивања за гласаче изван земље на веб-страници ЦИК-а, што се односи на пријављивање свих прогнаних и расељених лица која живе ван територије Космета а желе да гласају.
Због тог притиска је, како пише „Коха диторе”, у уторак навече координатор бирачке службе у Секретаријату ЦИК-а Аднан Рустеми поднео оставку и изјавио да су измене на бирачким списковима које су од њега тражене – противзаконите.
Према његовим речима, председница ЦИК-а је без икаквог објашњења наредила блокирање апликација за гласаче из иностранства на веб-страници ЦИК-а. Он је рекао да је још од 27. јула апликација била на располагању за грађане ван земље и да је ту постављена у оквиру операције за регистрацију бирача који живе изван Косова.
Премијер Ивица Дачић, који се једини од политичара у државном врху изјаснио да Срби треба да изађу на гласање, па је неколико пута рекао да ће и сам то учинити, у уторак навече је саопштио да има великих проблема у вези са гласањем, јер Приштина, између осталог, инсистира да на гласачком листићу или папиру који је потребан да би се уопште учествовало на изборима стоји „Република Косово”.
Дачић је у разговору са амбасадором САД у Београду Мајклом Кирбијем рекао да је Влада Србија решена да настави дијалог с Приштином у Бриселу, али је изразио забринутост због настојања радних група из Приштине да дезавуишу спровођење договора о организовању локалних избора на Косову и Метохији.
„Проблем је што, супротно бриселском споразуму, чланови приштинског тима покушавају да на локалним изборима изиграју принцип статусне неутралности. Тиме се доводи у опасност читав процес спровођења договора из Брисела”, упозорио је Дачић у разговору с Кирбијем.
Бивши државни секретар у Министарству за Косово и Метохију Оливер Ивановић је рекао за „Политику” да су новембарски локални избори незаобилазни јер ће се присуство Србије на терену свести на присуство и комуникацију преко Заједнице српских општина (ЗСО). „А ЗСО треба да буде конституисана на основу резултата избора. Зато су избори неизбежни и потпуно је бесмислена теза да постоји алтернатива”, сматра Ивановић.
Он је Дачићеву јавно изнету намеру да и сам гласа на тим изборима оценио као „симпатичан политички гест, који с друге стране нема пуно смисла”. „То је добра политичка порука да подржи Србе да гласају, али Дачићу наш устав такву могућност не нуди јер је Космет саставни део Србије, па се не може гласати у два града на локалним изборима”, закључио је Ивановић и додао да и ова влада, као и претходна, чини исту грешку јер не шаље јасне и јединствене поруке грађанима на Космету.
Приштински дневни лист „Коха диторе” објавио је јуче да је прелиминарни списак грађана са правом гласа у уторак представљен Србији. Према сазнањима „Политике”, српски преговарачки тим је још пре десетак дана предао бирачки списак Републике Србије. Према матичним књигама на основу којих је косовска изборна комисија направила бирачки списак евидентирано је 1.769.320 грађана Косова са правом гласа. Према изворима овог листа, први пут на бирачким списковима Митровица ће бити представљена подељено. Косово је евидентирало 52.144 бирача за општине на северу, али је један извор рекао да ће се овај број променити пошто списак бирача „треба да представља број Срба евидентираних у матичним књигама Србије за северни део Митровице и три општине на северу са већинским српским становништвом: Лепосавић, Звечан и Зубин Поток”.
—————————————————
Зашто Вучић ћути
„СНС се понаша врло чудно и зато је важно да и Александар Вучић јасно изађе са ставом. А јасан став је ако он каже да ће СНС учествовати на изборима и предати своју листу у року 10–15 дана. Ако Вучић ћути, а Дачић говори да је потребно да Срби изађу, при томе не помињући шта ће СПС да уради, грађанима на Космету не може бити јасна политика државе”, сматра Оливер Ивановић. Он такође сматра да је север Косова неинформисан јер се ова влада, као и претходна, концентрише на комуникацију са малим бројем људи, пошто су четворица председника општина мали број. „Онда та порука не стиже до појединаца, а већина Срба на северу не разуме дипломатске поруке које долазе медијима кроз изјаве. То су недовољно јасне поруке. Нема довољно комуникације са народом.”
sve moj do mojega
ovo mora da su članovi nekog hora koji nisu naučili pesmu napamet pa sad moraju da čitaju i pevaju ..:P
Хор бриселских пропалитичара.
samo izbori su jedino riješenje za ovu situaciju u srbiji ,nije da će donijet bolje nego da se izadje iz začaranog kruga ,jer ovo do sada je haos u haosu.
POSLE RASPUŠTANJA, VLAST PREDATI DRUGU DJILASU I NJEGOVOM SAVETNIKU KIKIREZU DJELIĆU.