Европа

Брисел љут што га Београд није подржао у критици Кине и Русије, Србија неће у ЕУ још најмање деценију

Процес придруживања Европској унији држава Западног Балкана, укључујући Србију, трајаће још најмање деценију, будући да ће после пријема Хрватске, која је у јулу постала 28. чланица, настати дуготрајна пауза, оцењује се у анализи “Десет година самоће”, коју су сачинили стручњаци за ЕУ из Берлина.

У анализи се наводи да ентузијазам за пријем земаља региона у ЕУ није умањен након избијања кризе у еврозони, већ је такав био и раније.

“У појединим земљама попут Немачке и Француске указано је на недовољну зрелост кандидата за чланство у ЕУ, као и на ограничену способност Уније да прими нове чланице. У тренутку када се неке државе ЕУ суочавају с претњом од државног банкрота и када међу грађанима Уније опада њен углед, доминира став да не би било одговорно да ЕУ натовари себи на врат проблематичне случајеве”, сматрају аутори.

Аутори студије су заменица директора Европске академије у Берлину Андреа Деспот, као и Душан Рељић и Гинтер Сојферт, научни сарадници истраживачке групе “Спољни односи ЕУ” на Немачком институту за међународне односе и безбедност, пише “Данас.”

Као једна од новости истиче се све чешћа разлика међу државама чланицама у ставовима у вези с додатним условима за земље које теже чланству, преноси “Данас”.

 Немачка инсистирала на Косову

“У завршној фази приступних преговора, политика дубоког размишљања и условљавања постају од кључне важности, а праг за пријем нових чланица се подиже. На пример, Европска комисија је у октобру 2011. препоручила да се Србији додели статус кандидата, али је Немачка два месеца касније готово самостално издејствовала прописивање детаљних услова за Београд који су се односили на Косово”, указује се у студији.
Аутори наводе да се Београду замера што од 2008. до 2010. у трећини случајева није позитивно одговорио на захтев Брисела да у међународним организација подржи ставове или мере за које се залагала Унија, а те ситуације су се, како се наводи углавном су се односиле на критике ЕУ изречене на рачун Кине или Русије.
За разлику од стручњака из Берлина, професор Економског факултета у Љубљани Мојмир Мрак оценио је недавно да би Србија преговоре са ЕУ о приступању могла завршити у временском оквиру од пет година, као Словенија и Хрватска.

 Мрак је истакао да Србија има “једну велику предност за преговоре – добру администрацију”, наводи “Данас.”

 

Танјуг, Данас, Блиц

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Да, ови су у позицији да критикују некога, а посебно Русију и Кину, и боље што ови СРБСКИ властодржци, нису упутили критике, само нека се покрију ушима и нека ћуте!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!