Акција провере идентитета и држављанства бивших високих војних, полицијских и политичких званичника РС настањених у Србији коју спроводи српско Тужилаштво за ратне злочине, према оцени некадашњег шефа југословенске дипломатије Живорада Јовановића, јасан је показатељ да власт у Србији све што ради прелама кроз призму запада.
– Власт нема адекватан став и политику заштите својих држављана и осталих припадника српског народа. Очита је та индолентност и несигурност због које се у Србији на сваки случај и акцију гледа са аспекта како ће то видети Вашингтон, Берлин и Брисел. Мислим да тако раде јер су поставили један једини пут држави, онај ка Европској унији – наводи Јовановић и додаје да држава Србија не штити на прави начин ни своје грађане, ни припаднике српског народа у региону и шире.
У Тужилаштву признају да се врши провера оних које треба саслушати као сведоке или осумњичене на основу протокола о сарадњи са БиХ заборављајући при том да Сарајево одуговлачењем опструира процесе за злочине над Србима попут Добровољачке и Тузланске колоне.
Бивши шеф југословенске дипломатије сматра неопходним да Србија одбаци тезу о асиметричној одговорности у грађанском рату на простору бивше СФРЈ, јер како истиче, у таквим сукобима нема невиних и сви су једнако одговорни.
– Та индоленција у заштити припадника српског народа потиче од код нас успостављеног врхунског критеријума како ће запад реаговати, а при том као да се заборавља који су стандарди ЕУ у заштити људских права грађана – каже Јовановић.
Вратити се народу
Инфериорност Србије је реликт прошлости, односно претходних владајућих гарнитура од 2000. године и њихове сервилности западу. По инерцији је и ова власт кренула тим путем и изгледа не може да га се ослободи. Хитно то треба мењати и поставити себе као народну власт која ће бринути бригу свог народа, сматра Јовановић.
Бањалука тражи објашњење
Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Петар Ђокић рекао је да ће Бањалука инсистирати на томе да се о овом питању говори отворено и у Србији и у БиХ.
– Желимо одговоре шта значе активности тужилачких или полицијских структура у Србији у последње време према појединим припадницима војних и полицијских структура из периода рата у Републици Српској, посебно оних који су били на командним дужностима – рекао је Ђокић.
Он је истакао да се тако нешто не може никако оправдати и да званични Београд мора да се ослободи индоленције и ради оно што је учинила Хрватска.
– Не сме се прихватити теза да је Србија најодговорнија за грађански рат и злочине, пошто ниједна држава на свету тако нешто не прихвата – закључио је наш саговорник, председник Београдског форума за свет равноправних.
Вести