Свет

СТРАХ ГРКА ОД НЕМАЧКЕ ИЛИ ДА ЛИ ЈЕ ЗАПОЧЕО ЕКОНОМСКИ ЕВРОПСКИ РАТ

НИКОС АРВАНИТЕС: Рат ограниченог карактера у ЕУ може да букне прво у социјално-класни, а онда у међународни сукоб са тешким последицама

Судбина Грчке је у рукама Ангеле Меркел и Николе Саркозија који су у име својих предстојећих избора започели европски “економски рат” унутар ЕУ и еврозоне.

Није само реч о рецесији у ЕУ, већ о доминацији народа и држава унутар ЕУ и утицају изборне политике на дестаблизовање Европе. Грчкој се прети али се делује и стратегијом “вруће-хладно”. На пример, председник Европске комисије Жозе Мануел Барозо каже:

“У нашем је интересу да Грчка остане (у еврозони) и да постигнемо да та земља испуни све што је обећала… али ако то не буде остварено, ипак смо сада јачи него пре годину и по дана”. Слично мисли и премијер Холандије Марк Руте:

“Излазак Грчке из еврозоне био би мање ризичан сада него да је до њега дошло средином 2010. када је дужничка криза избила.”

Да подсетимио, укупан дуг у зони евра пао је на 87,4 одсто БДП-а, пре свега захваљујући расту највећих економија какве су немачка и француска. Ипак треба имати у виду да је Барозо Шпанац и да судбина Шпаније зависи од исхода “игре” око Грчке.

Економски “сукоб ниског интезитета”
По свим елементима, унутар ЕУ се води “економски рат” ограниченог карактера који може да букне прво у социјално-класни, а онда у међународни сукоб са тешким последицама. Број компанија које су пропале због дужничке кризе у еврозони све је већи и могао би да угрози још 1,5 милион радних места широм Европе, показало је истраживање немачке економске агенције “Кредитреформ”. Највећи број несолвентних фирми забележен је у Грчкој, затим у Шпанији, Италији и Португалији. Са друге стране, у Немачкој и Француској евидентирано је мање предузећа која су прогласила банкрот. Сада се Немачка и Француска боре не само за свој статус, већ и за доминацију, рачунајући на своје профите и заборављајући у коначном исходу на солидарност унутар ЕУ. Унија каква постоји од 1957. године, полако али сигурно нестаје а настаје један корпорацијско-национални труст држава и економија које ће “прождирати” мање и слабије економије и нације на бази интереса.

Управо таква логика владајуће олигархије у ЕУ доводи Грчку до ивице социјалног слома и политичког хаоса који може бити веома опасан и са тешким последицама по европско економско и политичко уређење.

Атина пред побуном?
Левица и десница у Грчкој постају све гласније.

“Позивам Европску унију да оствари своју улогу и избегне спровођење налога новог Рајха”. То су речи председника грчког десничарског православног блока ЛАОС, Јоргос Карадзафериса који је у влади Лукаса Пападемоса. Карадзаферис каже:

“Заогрнута плаштом демократије, немачка канцеларка Ангела Меркел иде истим стопама свог претходника од пре 75 година, не устежући се да на исти непримерен начин понижава друге народе.” По њему, “није у питању да ли ћемо прихватити уцене ‘тројке’ и добити нови пакет финансијске помоћи, него колико ћемо још да климамо главама и будемо ‘добри момци’, уместо да покажемо одлучност”.

Синдикати ће кренути у оштру борбу против владе Лукаса Пападемоса па је могуће да ова прелазна влада падне пре марта, када истиче рок који прети Грчкој банкротством. Куда иду онда грчки и европски суверенитет и демократија? Пут је у политчким сукобима, насиљу, бунту и отпрору против Немачке, Француске и ЕУ али и ММФ.

Лукас Пападемос, као премијер, налази се под великим притиском споља и изнутра. Да ли ће издржати или ће пасти као последња “одбрана” Грчке унутар еврозоне. Пападемос се бори, због мера штедње, с представницима конзервативних и десно оријентираних странака као и са социјалистима. ПАСОК је против даљих смањења прихода у приватном сектору јер се тако “гуши” капитализам и социјална држава. Конзервативна странка Нова Демократија, под вођством Антониса Самараса, такође сматра да се држава налази у стању гушења због мера штедње. Ултраконзервативна странка (ЛАОС) сматра да Грци у великој мери “осиромашују”. Нема консензуса нити “излазне стратегије”. Грчка је пред “имплозијом” која може постати експлозија унутар ЕУ.

 

Балкан Магазин

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!