„ЕР Србија“ припрема тендерску документацију за куповину нових авиона, открива за „Новости“ Дане Кондић, генерални директор националне авио-компаније. У „игри“ су сви велики произвођачи, дакле, не само „Ербас“ већ и „Боинг“, „Бомбардије“… Купљени авиони, како буду пристизали, замењиваће изнајмљене летилице „Ер Србије“.
* Да ли је тачно да је стратешки партнер захтевао да се купљене летилице „Ер Србије“ воде као власништво „Етихада“?
– „Етихад“ је овде да подржи „Ер Србију“ као стратешки партнер. Авио-компанија из Абу Дабија нема никакав план да буде власник авиона „Ер Србије“. Дакле, таквог плана нема, посебно не скривеног. „Ер Србија“ је сада члан једне велике породице, која укупно има више од 500 авиона, говорим о свим авио-компанијама где „Етихад“ има власнички удео. То је једна огромна снага, која даје авио-компанијама велику куповну моћ и одличне позиције у преговорима са продавцима односно произвођачима летилица. То је предност када вам је „Етихад“ партнер.
* Постоје спекулације да су америчке авио-компаније тражиле да се „Ер Србији“ не изда дозвола за тржиште САД…
– Ми смо само тражили да нам дозволе заједничке летове, такозвани „код шер“ са „Ер Берлином“ и „Етихадом“. „Ер Србија“ неће још летети ка САД јер за то немамо широкотрупне авионе. Такође, нису све америчке авио-компаније имале приговор, већ само једна и то „Делта“, јер јој се може. То су њихове политичке игре. Из неког разлога „Делти“ не одговара да „Ер Србија“ добије те дозволе. Избацили су нам „ексере на пут“, не би ли нас успорили. Свако може да каже шта му не одговара, али постоје билатерални споразуми и по њима захтев „Делте“ нема смисла.
* Када би тачно „Ер Србија“ могла да полети ка САД?
– Кроз „код шерове“ тестираћемо тржиште и оног тренутка када се укаже потреба, „Ер Србија“ ће летети директно ка Америци. Нико не улаже у широкотрупне авионе новац, па да онда испитује тржиште. Ми морамо да вратимо националну авио-компанију да буде профитабилна, никакве излете и грешке себи не смемо да дозволимо. Чули сте Александра Вучића, који од „Ер Србије“ тражи да у року од годину дана остварује профит. За све дестинације, за које се одлучимо, морамо да будемо сигурни да су исплативе.
* „Затеже“ и Брисел позивајући се на Споразум о отвореном небу. Постоји ли могућност да „Ер Србија“ остане без слотова на европским аеродромима?
– Не постоји. Споразум о стратешком партнерству Владе Србије и „Етихада“ је у потпуности у складу са законима Србије. А, Србија је потписник Споразума о отвореном небу и сигурно не би себи дозволила да крши тај пропис.
* Зашто „Ер Србија“ више не слеће на „Ататурк“, главни аеродром у Истанбулу?
– Да би својој матичној компанији „Туркишу“ омогућили боље слотове, нас су померили на време које не одговара нашим путницима, полетање у 2.50 ујутру. Ми желимо да будемо профитабилна компанија, а то значи да летимо на оне дестинације и у она времена када путници, односно наши гости, желе. Други аеродром у Истанбулу, „Сабиха Гокчен“, дао нам је много бољу понуду и зато смо се определили за тај аеродром.
Новости
Srećan čovek! Ovaj Vučić sve mu "ide od ruke", da uništi i rasproda sve što je još ostalo!