Безбедност

Шпијунирају Србију, а у ствари прате Русију

Постојање шпијунских центара америчких обавештајних агенција у Загребу, Сарајеву и Приштини није изненађење, а главни циљ јесте праћење активности Русије на овим просторима. Са овом оценом слажу се сви саговорници „Новости“ након што је британски „Индипендент“ објавио податке о мрежи „шпијунских гнезда“ у Европи, позивајући се на документа вившег службеника НСА Едварда Сноудена.

Према сазнањима овог листа, центри за прислушкивање у региону налазе се у америчким амбасадама у Загребу, Сарајеву и Приштини. Неки домаћи аналитичари, поводом изградње нове амбасаде САД на Дедињу у Београду, тврдили су да ће управо ту бити смештен регионални центар ЦИА.

Андрија Савић, бивши директор БИА, каже да је логично да центри за прикупљање информација буду у наведеним градовима.

– Од распада Југославије, Хрватска, Босна, а затим и Косово су под патронатом америчких обавештајних служби, док је Србија идентификована као главни непријатељ у региону – објашњава Савић. – Зато је логично очекивати да ће се дешавања у Србији пратити из Загреба, а сад је и потврђено у „Индипенденту“. Овај регион, а пре свега Србија, сада је занимљив због судара интереса западних и источних сила.

“ГНЕЗДА“ ЗОВУ МЕРИЛЕНД ПРЕМА сазнањима „Индипендента“ шпијунске базе које служе за пресретање комуникација обично се налазе на крову зграде амбасаде. Обавештајна „гнезда“ смештена су у амбасадама САД у Атини, Будимпешти, Франкфурту, Женеви, Кијеву, Мадриду, Милану, Москви, Паризу, Прагу, Приштини, Риму, Сарајеву, Тбилисију, Тирани, Бечу и Загребу. Прикупљени подаци шаљу се у заједнички центар ЦИА и НСА у Мериленду. Све информације могу да се, преко безбедног линка, шаљу британским обавештајним службама на основу договора Америке и Британије.

Професор Радомир Милашиновић, декан Факултета безбедности, слаже се да кључ за живу активност страних обавештајних служби на Балкану лежи у томе:

– Америчке и друге западне службе, много више интересује шта на овим просторима ради Русија, него што их занимамо ми – каже Милашиновић. – Не треба, међутим, губити из вида да се прикупљањем обавештајних информација данас не баве само државе, већ и велике мултинационалне компаније, интересне групе па и велике међународне организоване криминалне групе.

Некадашњи оперативци безбедносних служби са којима смо разговарали објашњавају да је спектар информација које занимају стране службе веома широк – од деловања обавештајних агенција других, пре свега Русије, до праћења политичара или јавних личности. Оперативац БИА у пензији, који је желео да остане анониман, каже да је свакоме у обавештајним и безбедносним структурама јасно да стране службе пажљиво прате шта се дешава. Дешавало се да током НАТО бомбардовања, западни официри отворено питају наше обавештајце шта значе одређени термини који су коришћени у интерној комуникацији, да би ставили до знања да ништа не може да им промакне.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!