Тим археолога нашао је недалеко од Куршумлије богато осликани камени стуб из античког периода који би могао да буде увод у откривање значајног римског објекта на тој локацији.
“Тим археолога из Народног музеја из Београда и прокупачког Народног музеја сматра да се испод земље, где је нађен камени стуб, налази значајан римски објекат”, казала је археолог Јулка Кузмановић-Цветковић.
У селу Висока код Куршумлије, на површини земље нађен је камени стуб, висок око 80 центиметара, осликан с више од тридесет знакова и, по тумачењу археолога на терену, јединствен је у Србији. Стуб је осликан са свих страна урезаним симболима, крстовима с троугластим крајевима, сликама животиња, четворолисном розетом, као и фигуром човека који држи лук и стрелу или штит.
“Овакви знакови појављују се и у позном средњем веку, на надгробним споменицима, али појединачно, а не овако груписано. Необично је то што се орнаменти налазе са свих страна. Још са сигурношћу не можемо рећи шта заправо овај камени стуб представља. Може да представља сцене из свакодневног живота, то могу бити дворске сцене или сцене везане за култ мртвих и живот након смрти”, рекла је кустос Народног музеја у Београду Емина Зечевић.
Она каже да се ради о открићу значајном за будућа археолошка истраживања и за археолошку науку у Србији.
Стуб је нађен на површини земље поред магистралног пута Ниш-Приштина, а археолози претпостављају да је био усађен у земљу. У околини стуба су велики камени стубови и плоче, за које се претпоставља да могу бити надгробне.
Археолог Јулка Кузмановић Цветковић из Народног Музеја Топлице у Прокупљу рекла је да претпоставља да се ради о верском објекту, и да археолози претпостављају да је под земљом значајан антички објекат.
“Комади античке опеке, делови кровног покривача, малтера и другог материјала, показују да је испод значајнији антички објекат над којим је назидано црквиште. Сигурни смо да дуж овог пута постоје важни римски објекти”, казала је Јука Кузмановић Цветковић.
Тим археолога из Прокупља и Београда на територији општине Куршумлија спроводи пројекат “Археолошко наслеђе Куршумлије” који финансирају Министарство културе Србије, Општина Куршумлија и Туристичко предузеће Планинка.
Околина Куршумлије никада до сада није била археолошки истражена. Археолог Јулка Кузмановић Цветковић каже да је територија те општине веома богата археолошким наслеђем, нарочито из римског и средњовековног доба.
Тим археолога ће у наредних месец дана пописти све потенцијално значајне археолошке локалитете, после чега се, на појединим локацијама, планирају археолошка ископавања.
Бета
Kako to da se sad ubrzano nalaze ,a stajale tu 1000god,