Београд — Енергетска заједница од Србије тражи формирање посебних предузећа за пренос и продају гаса, пише “Данас”.
“Србијагас” и “Југоросгас” треба да раздвоје делатности преноса и продаје, како тражи Енергетска заједница, али то мора да буде урађено на начин који одговара интересима Србије, а да при томе не угрожава постулате слободног тржишта, каже за “Данас” Војислав Вулетић, генерални секретар Удружења за гас Србије.
“Такав захтев Енергетске заједнице има за циљ да обезбеди лакши приступ тржишту Србије компанијама из иностранства. Тржишна оријентација када је реч о продаји гаса јесте нешто што је свакако потребно, али Србија никако не треба да прихвата захтеве који јој не одговарају. Треба бити реалан по том питању и штитити своје интересе”, сматра он.
“Примера ради, на који начин је нама омогућено да приступимо тржишту гаса Немачке? Дакле, одвајање делатности треба обавити, али само правно, кроз стварање холдинга. То значи да треба створити холдинг ‘Србијагас’ и холдинг ‘Југоросгас’. У оквиру та два холдинга деловала би посебна предузећа за транспорт а посебна за снабдевање. Постојање холдинга у бизнису са гасом је сасвим уобичајена ствар и не постоје разлози да се такве холдинг компаније не формирају у Србији. На тај начин не би било угрожено слободно тржиште, јер у Србији већ постоји више од тридесет јавних снабдевача који опскрбљују потрошаче ‘плавим енергентом’“, наглашава саговорник листа “Данас”.
Са друге стране Вулетић истиче да потпуно одвајање транспорта и снабдевања не би одговарало интересима ни Србије нити “Србијагаса” и “Југоросгаса”.
“Држава је стопроцентни власник ‘Србијагаса’, а мањински ‘Југоросгаса’. Поставља се логично питање због чега би се те две компаније одрекле могућности продаје гаса, и да постану само ‘кочијаши који превозе товар’ док други остварују уносан профит продајом? У таквом понашању не би било никакве бизнис логике. Зато организовање делатности кроз холдинг истовремено и штити интересе Србије и не ремети тржишну оријентацију у дистрибуцији и транспорту гаса “, истиче Војислав Вулетић.
Директор “Србијагаса” Душан Бајатовић каже за “Данас” да ће по плану реорганизације који је то предузеће већ предложило Влади Србије, финансијско реструктурирање и правно раздвајање енергетских делатности у оквиру “Србијагаса” као холдинга бити завршено у три фазе, до краја идуће године и биће у потпуности у сагласности са трећим енергетским пакетом.
“Пројекат раздвајања је рађен у сарадњи са Европском комисијом, која га је и финансирала”, истиче Бајатовић.
Дирк Бушле, заменик директора Секретаријата Енергетске заједнице, изјавио је да “Србијагас” и “Југоросгас” хитно морају да раздвоје делатности преноса и продаје гаса.
Према његовим речима рок за раздвајање делатности у гасним компанијама Србије истекао је још 2006. године. Секретаријат Енергетске заједнице је од Србије затражио да се по овом питању изјасни до половине септембра.
“Видећемо да ли ће Србија отклонити та кршења правила Енергетске заједнице или ће доставити нове информације”, закључио је Бушле.
Данас
Ко је та Енергетска заједница која нешто тражи од Србије, јел то она заједница која нас је бомбардовала?
Ma sve trčimo da poslušamo tog Bušlea! Muka im je što će Srbija biti energetski nezavisna i što će imati prihode tako da nas niko više ne ucenjuje. Kad nije prošlo stopiranje Južnog toka, sada je na redu stavljanje klipova u točkove. Daj da se poremeti bilo šta samo da Srbiji nije dobro. U tome iz sve snage učestvuje gospodja Mihajlović, po zadatku.