У протекла три месеца куповали смо поврће и воће које је углавном долазило из Македоније, затим из Хрватске, Турске, Словеније, Грчке и Црне Горе. Увоз ће се, према проценама, повећати од Нове године због либерализације тржишта и мањка стакленика и пластеника у Србији.
Једемо увозну паприку, броколи, тиквице, бели и црни лук, парадајз и шаргарепу. У протекла три месеца у Србију је, према подацима Управе царина, увезено скоро 6.000 тона поврћа. То нису огромне количине, али се намеће питање због чега Србија има потребу да увози парадајз, паприке или тиквице у ово доба године по цени од 80 до 160 динара, а да се то поврће не производи у домаћим пластеницима.
Евица Михаљевић, директорка Пословне заједнице за воће и поврће, каже да Србија нема довољно пластеника и стакленика за производњу поврћа.
– У наредном периоду приоритет би требало да буде подмиривање бар домаћих потреба за поврћем, јер имамо огромне потенцијале – наводи Михаљевић.
Милан Простран, аграрни економиста, каже за “Блиц” да добар део земаља из којих Србија увози пољопривредне производе одобрава велике подстицаје произвођачима, што им даје могућност да буду конкурентни и на нашем тржишту.
– Због тога ће повртари посебно бити угрожени од 1. јануара, када се либерализује тржиште пољопривредних производа, јер су изостале велике инвестиције у овом сектору претходних година. Иста је ситуација и са воћем. Зато можемо очекивати већи увоз и воћа и поврћа – наводи Простран.
Према подацима Управе царина, у протекла три месеца у Србију је увезено око 48.000 тона воћа.
Михаљевић наводи да највеће количине чине цитруси, а да је свега око 5.000-6.000 тона јабука које се користе за индустрију.
– Увезено је нешто континенталног воћа, али веома мало, јер ова година није специфична по увозу воћних врста које се производе у Србији због доброг рода – наводи Евица Михаљевић.
Она каже да производња воћа иде узлазном линијом за разлику од поврћа. Као пример наводи то што је у овој години извезено око 100.000 тона јабука, али и чињеницу да Србија остварује суфицит у извозу воћа.
Блиц
Sramota nevidjena, a izvozimo kukuruz i psenicu, dok uvozimo nespravno meso i ostale skart prehrambene proizvode!!!
Зашто да се мучи српски сељак када може туђи.
DOS – normalno
prava je umetnost od ovako lepe i bogate zemlje kakva je Srbija napraviti extra uvoznika …nasa sela pusta …drzava daje dobru kintu strancima koji otvaraju fabrike,da deo tih para uloze u selo bili bi smo najveci izvoznici.. ali kod nas seljak sluzi za porez i rat .. nazalost