За округлим столом ОДКБ „опасност од нових обојених револуција“ оцењена је као најакутнија и као први међу изазовима колективној безбедности држава-чланица организације
ОДКБ „обојене револуције“ сматра „специјалним методом извођења државних преврата са применом политичких, информационих и морално-психолошких метода утицања“. Уз упозорење да је њихов крајњи циљ: „Потпуна дезинтеграција држава, са сменом власти и успотављањем потпуне спољне контроле над земљом“
ОЗБИЉНЕ и далекосежне промене се догађају у свету, иако их многи још не виде у пуном светлу.
Организација за колективну безбедност (ОДКБ), у којој су Русија и већина бивших совјетских република, објавила је да ће се супротставити Западу који припрема и организује „обојене револуције“ по свету – активно утичући на умове и оријентацију корисника интернета, а још преко тзв невладиних организација и медија деформише слику о стварним расположењима у у земљама које су у саставу Заједнице независних држава.
Ова и оваква амбиција обнародована је за округлим столом у организацији ОДКБ.
„Запањује преварност са којом организатори и извођачи револуционарних преображаја притом реализују своје себичне интересе и циљеве и не либе се ни једног начина да их остваре, укључујући и излазак из правног поља и одбацивање свих моралних норми“ – рекао је генерални секретар ОДКБ Николај Бордјужа.
Он је, у наставку, навео „најсвежији пример“: „Зачуђује цинизам са којим високорангирани функционери једне од уважених држава, која се формално залаже за демократске вредности, грли и љуби са радикалним националистом и тешким антисемитом“.
Бордјужа је, нема сумње, имао у виду сусрете америчког сенатора Џона Мекејна и шефа литванске дипломатије Линаса Линкавичјуса са лидером украјинске партије Свобода Олегом Тјагнибоком.
За округлим столом ОДКБ је, иначе, „опасност од нових обојених револуција“ оцењена као најакутнија и као први међу изазовима колективној безбедности држава-чланица организације.
ОДКБ „обојене револуције“ сматра „специјалним методом извођења државних преврата са применом политичких, информационих и морално-психолошких метода утицања“. Уз упозорење да је њихов крајњи циљ: „Потпуна дезинтеграција држава, са сменом власти и успотављањем потпуне спољне контроле над земљом“.
Учесници разговора за округлим столом оценили су да Русија у информационом рату још увек губи од Запада који користи и пропагандистичке методе НАТО из година хладног рата. У овоме посебно активну улогу имају експерти западних центара за сајбер-безбедност, од којих се један налази у Естонији.
Неки од дискутаната су у „агенте утицаја Запада“ убројали и многе „невладине“ организације, медије и међународне организације за мониторинг избора, анкетно-социолошке агенције и организаторе егзит-полова.
„Државне изборне комисије објављују резултате гласања, а народи верују егзит-половима. А ко их организује? Наши непријатељи“ – упозорио је помоћник заменика руског министра одбране Александар Конузин, нагласивши да округлом столу присуствује као „приватно лице“.
Узевши реч, консултант директора РИСИ Дмитриј Рјуриков оценио је да треба размишљати и о могућности утицања на суседе. Овоме је додао: „Наши партнери прелазе на дејства која постају реално опасна“.
Организатори округлог стола ће за руководства држава чланица ОДКБ припремити предлоге који ће бити усмерени на парирање „спољном мешању и обојеним револуцијама“. Међу предозима ће, нема сумње, бити и „блокирање негативних информација које доводе до ескалације напетости у земљама потенцијалним жртвама обојених револуција“.
У саставу ОДКБ сада су Јерменија, Казахстан, Киргизија, Русија, Таџикистан и Белорусија.
Факти