НОВО поглавље у, чини се, бескрајној шпијунској саги о масовном надзору Америчке безбедносне агенције (НСА) гласи – квантни компјутер. Реч је о тајном пројекту „најдискретније“ америчке шпијунске агенције, који открива одбегли амерички службеник НСА Едвард Сноуден – компјутеру за „пробој“ најкомпликованијих шифара банака, влада, компанија…
Идеја није ни нова ни непозната, јер научници и ван обавештајних кругова већ дуго покушавају да направе квантни компјутер. Стога, неки саговорници изражавају сумњу да о овом пројекту нико од научника ништа није ни чуо.
Како било, НСА мудро ћути, а америчка, и глобална јавност, поново се узбуркала због још једне капи у мору увелико нарушене приватности. Већ је сасвим извесно да законске регулативе тешко прате „интернет полицију“.
ГРАДАЦИЈА
У Ирану се контролише шта може да се види на интернету и када, а друштвене мреже „Твитер“ и „Фејсбук“ су блокиране. У „либералнијој“ Саудијској Арабији друштвене мреже су дозвољене, али се „надгледају“. У Северној Кореји проблем, међутим, ни не постоји – људи не поседују компјутере.
Док председник САД Барак Обама, на мети критика због масовног надзора у земљи и свету, разматра предложене измене у америчком програму надзора који је обелоданио Сноуден, све очигледније постају препреке за контролу контролора. И то не само у Америци.
Речи руског азиланта Сноудена, иначе у Америци оптуженог за шпијунажу, да данас рођена деца неће ни знати шта је приватност, већ постају реалност доброг дела света. У другој највећој светској економији, Кини, медији не скривају да два милиона људи ради на надзору друштвених мрежа и блогова, а вест да је Пекинг на Националном универзитету за одбрану и технологију потукао Вашингтон у изградњи најбржег светског компјутера, „тијан 2“, стара је више од пола године.
Од избијања такозваног Арапског пролећа, у Кини су забрањене најпопуларније америчке друштвене мреже, а они који користе оне дозвољене суочавају се са трогодишњим затвором уколико „лансирају“ вирусе, или прекрше прописана правила.
Најистакнутији блогери су упозорени да добро пазе шта раде, а кинески напори посебно су фасцинантни, када се зна да ова земља има 500 милиона корисника интернета, највише на планети.
Новости