ЕвроАзија

Дарови мудраца стижу на Божић у Русију

Православни верници Русије добиће на Божић који се прославља 7. јануара по јулијанском календару, непроцењив дар. Из манастира светог Павла на Светој гори стићи ће дарови мудраца. Свети ковчег први пут у својој историји боравка на Атосу напустиће границе Грчке.

Дарови волхова су једна од малобројних реликвија везана за земаљски живот Христа и мал те не једина везана за његово рођење. Из Јеванђеља се зна да сазнавши за Рођење Богомладенца, источни мудраци поклонили су Деви Марији на поклон за новорођеног злато, тамјан и смирну. Сваки од дарова је симбол. Злато су поклонили Христу као цару, тајман као Богу, а смирну као човеку за погреб. Злато је дошло до нас у облику 28 квадратних и троугластих плочица величине 5 пута 7 центиметара са префињеним орнаментом, а тамјан и смирна у виду 70 тамних лоптица које личе на маслине, објашњава представник светогорског манастира светог Павла јеромонах Јефимије.

Према манастирском предању, Пресвета Богородица је сав свој живот чувала ове дарове код себе. А пред своје успење она их је предала двема девама заједно са својим појасом, хитоном Господа и другим светим реликвијама. Крајем 4. века цар Аркадиј је сазнао за ову реликвију и пренео је из Јерусалима у Константинопољ, и дуго су свети дарови мудраца били чувани у црвки Свете Софије.

На Свету гору свитиње су доспеле тек крајем 15. века. После заузимања Константинопоља од стране турског султана Мухамеда другог, његова маћеха, царица Мара, решила је да их сама поклони манастиру светог Павла, наставља јеромонах Јефимиј:

Када је по традицији свих царева источноримске империје Мара покушала да их унесе на Свету гору, десило се чудо. Када је она била на пола пута до манастира, зауставио је глас Мајке Божије који се зачуо са неба. Богомајка је забранила царици да иде даље, и последња, оставивши дарове мудраца, отишла је. То је било 1470. године. Од тада они се налазе у нашем манастиру светог Павла и представљају нашу главу манастирску светињу.

Религиозни посленици разних земаља много пута су се обраћали игуману атоске обитељи са молбом да донесу реликвије у границе својих цркава. Ипак увек су бивали одбијени. То да ће непроцењиве светиње ипак доспети у Русију није само право божићно чудо, већ и израз дубоког поштовања које осећају на Светој гори према Руској православној цркви, уверен је председник Попечитељског савета Фонда светог Василија Великог, иницијатора актуелног приношења, Константин Малафејев:

Полазна тачка било је то што смо позвали игумана и братију овог манастира да посете Русију у ходочасничкој посети. У Русији они су тада били први пут и за њих се открило много неочекиваног о нашој земљи. Јер чак без обзира на то што је Атос познато место ходочашћа и тамо има много верника, између осталог из наше земље, лик православне Русије тамо није познат. Када је старац био у Русији, он је посетио све свете обитељи земље. Тај тријумф православља је оставио на њега посебан утисак.

Дарови мудраца ће стићи у Русију увече 6. јануара. После тога светиња ће одмах бити послата на патријаршијску божићну литургију у храм Христа Спаса — главну саборну цркву земље. Моћи ће да их виде не само становници и гости руске престонице, каже представник Комисије при Патријарху Московском и све Русије Кирилу за питања доношења светиња игуман Парамон:

У Москви дарови ће се налазити од 7. до 13. јануара, затим ће бити пренети у Санкт-Петербург, у Воскресенски Новодевичји манастир. Доступ њима у Северној престоници биће отворен до 17. јануара. Затим ће светиње бити пренете у Минск, и њима ће моћи да се поклоне верници Белорусије. Последња тачка где ће бити донета рекликвија у границама РПЦ биће Кијево-Печерска лавра у Украјини. Тамо ће дарови боравити до 30. јануара, а затим ће се вратити на Свету гору.

Светогорски монаси тврде да дарови мудраца поседују велику благодат и служе као извор исцељења за многе људе. Научници су више пута проучавали фини филигрански мотив златних плочица и дошли до закључка да је то древни персијски рад управо из ове епохе, израђен пре више од 2000 година. Зна се и то да се од реликвија често шири необичан, скоро неземаљски миомирис.

 

Глас Русије

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!