Уколико до 20. јануара Влада Србије не повуче Нацрт закона о раду, два највећа синдиката ће 23. јануара организовати штрајк упозорења, после чега следе протести широм Србије. Савез самосталних синдиката Србије и Уједињени грански синдикати Независност чврсто су решени да не дозволе усвајање поменутог закона којим би била укинута и смањена до сада стечена права запослених.
Нека од спорних предложених законских решења су и та да се минули рад за пензију и отпремнине у случају проглашења радника за технолошки вишак обрачунавају само на основу радног стажа проведеног код последњег послодавца. Синдикати упозоравају да ће овакав приступ отпремнине за пензије смањити са три на две просечне зараде. Када би се применила сва предвиђена решења радници ће у просеку остати “краћи” месечно за 50 евра и то на већ ионако најмање плате у региону које имају запослени у Србији.
Да ће се запослени по својим редуцираним правима вратити у период “дивљег” капитализма, када су синдикалне организације тек започињале борбу за радничка права, сматрају и аналитичари. Они упозоравају да се од запослених ствара својеврсни модерни вид робова док синдикати не уживају подршку радника и делују разједињено.
– На делу је радикална дехуманизација сфере рада. Наставља се тренирање неолибералног капитализма, који се у земљама центра напушта као потпуно дехуманизован и сем што је продубио јаз између богатих и сиромашних и опљачкао средње слојеве није дао никакве резултате. Предложене измене закона су још један уступак богатима на рачун радника који су иначе гурнути у процес осиромашења. Нема никакве гаранције да ће запошљавање заиста бити лакше и веће, као што се обећава – упозорава социолог Љубиша Деспотовић.
И док министар привреде верује да ће предложена законска решења мотивисати послодавце да остварају нова радна места, самим тим што ће моћи са мање трошкова да несавесном раднику дају отказ, аналитичари примећују да то што ће послодавцу остати више новца на основу тога што плаћа мање отпремнине не значи да та средства неће бити утрошен на луксузне прохтеве власника капитала.
Армија незапослених
– Ако неко мисли да је незаменљив јер је стручан и добар радник, заварава се. На његово радно место чека 10 незапослених, а то што, можда, нису квалификовани и немају искуства и није препрека. Не правимо инфраструктуру за високотехнолошку производњу, а у привреди какву имамо свако је заменљив и постоје на хиљаде оних који за највише три месеца могу да се обуче да преузму посао оних који се заваравају да је њихов квалитет незаменљив. А послодавци, чији положај постаје све комфорнији и рачунају на армију незапослених – додаје Деспотовић.
Радуловић “ратује” сам
Министар привреде Саша Радуловић, коме се пре свега приписују овако ригорозна решења, тврди да предложени Закон о раду неће довести до нове армије незапослених. Напротив, министар верује да ће довести до већег запошљавања, а одбацио је и оптужбе да ће бити укинуте накнаде за годишњи одмор.
– Плата за време годишњег одмора остаје иста као што је била, а боловање ће и даље износити 65 одсто плате као и до сада. Осим за јавни сектор – тврди Радуловић.
Вести
nikada nisu ni prestali…
ako nek svi izumremo pa da vidimo posle koga ce da jebu
Usrane Motike , Vile, Kasikare i Bazuke i po :poop:
Kako su nas nekad ucili u skoli, treba se boriti za svoja prava, NA ORUZJE ako treba
Feudalci pišu zakone a njihovi plaćeni pešaci usvajaju.
feudalizam ,još malo pa će radnici biti krivi zato što nema para koje su ukradene a očigledno nema snage da se vrate, ogroman kapital je nestao i nema dokaza,tranzicija lopovska je izvršena pod zaštitom EU