Србију и даља напуштају и лекари и стоматолози. Истовремено надлежни упозоправају да ћемо ускоро остати без лекара специјалиста, па Министраство здравља за 2014. и 2015. планира запошљавање неколико хиљада медицинара.
Само током прошле године Србију је напустило чак 800 лекара, а још око 150 је затражило од Лекарске коморе Србије сертификат за рад у иностранству. Због брзог запошљавања и одличних услова рада, многи се одлучују да будућност граде најчешће у Словенији и Немачкој.
“Учим немачки како бих једног дана себи нашла посао ван ове земље, на жалост. По завршетку факултета многи људи једноставно дођу до Бироа и даље нема. Просто велика је презасићеност стоматолозима и уопште медицинарима”, каже Оливера Беровић, дипломирани стоматолог.
Упркос забрани запошљавања у јавном сектору у наредне две године, у Министарству здравља најваљују да ће запослити неколико хиљада медицинара, а захваљујући предложеним Изменама и допунама закона о здравственој заштити, већи број запослених очекују и у невладином сектору.
Да би ишколовала једног лекара држава уложи преко 100.000 евра, а он на крају напусти Србију. Осим младих стручњака, одлазе и врхунски специјалисти. Број лекара у наредном периоду, драстично ће се смањити, истичу у Лекарској комори Србије.
“Нама ће врло брзо недостајати велики број специјалиста јер је наша старосна структура специјалистичког кадра јако лоша, доста људи ће отићи у пензију”, каже Периша Симонивић, државни секретар у Министарству здравља.
“Да бисте добили специјалисту на месту неког искусног специјалисте који оде, вама треба 10 година. Треба размишљати на који начин повећати број специјалиста, можда увести волонтерске специјализације бар за неке гране медицине”, додаје Периша Симонивић.
Иако Закон о буџетском систему не предвиђа запошљавање у јавном сектору у Министарству здравља кажу да ће запошљавања бити.
“Ми планирамо да у наредне две године фактички у здравственим установама у јавном сектору буде запослено између 2.000 и 3.000 лекара и до 6.000 и 7.000 недостајућих медицинских сестара било на основу природног одлива било на основу сада већ исказаних неколико хиљада недостајућих”, истиче Симоновић.
Решењу проблема незапослености, могла би да допринесе и промена уписне политике на факултетима.
“Оно што је нужно урадити, а то смо већ почели да радимо у сарадњи са Министрством здравља, је да направимо процену колики је потребан број кадрова. На основу потребе за кадром треба гласно и јасно рећи нашој популацији за медицинским кадром потребе су толике и толике и то држава треба да школује”, каже др Томислав Јовановић, министар просвете.
На евиденцији Националне службе за запошљавање тренутно је више од 2.000 доктора и око 100 лекара специјалиста.
РТС
Е па сви хоће да раде у кругу двојке, а по селима зврје запуштеле амбуланте у које лекар долази једном недељно па и ређе.
Svi hoce da se mimo ‘sela; i prosvetljuju i udesavaju i postanu gradjani.A s’ obzirom da je zubnim tehnicarima 2004. ponudjeno da ili se uzme otpremnina ,pa penzija kad joj dodje vreme za to,ili,da nastave sa radom u drzavnom sektoru i za to primaju platu u iznosu koji zapravo sami zarade .Tuzno! Ukinuta je volonterska praksa,ljudi nemaju motiva ,jer je nemoguce zaposliti se u nekom D.Z. ,a kod privatnika ,koji su se dodatno ”skolovali” o drzavnom trosku,ili rmbali negde i za nekog,danas traze radnike ,koji u dva sat moraju da pokazu iskustvo kao od 10 godina konstatnog rada u praksi ..Sada smo gladna i zedna i besna Srbija ,a uskoro i prljava ,i nepotsisana i krezuba i …..(do sutra nabrajanja) ! ..