Командант руске авијације генерал Александар Зелин објавио карактеристике авиона Т-50. Слеће и узлеће с писте од 350 метара, а амерички – 915 метара
ВИШЕ од сто пробних летова руског “невидљивог” пете генерације, који још није добио име па се води као Т-50, показали су да је направљен одличан борбени авион који по карактеристикама превазилази амерички Ф-22 “раптор”, као и сличан авион који су направили Кинези, тврди генерал-пуковник Александар Зелин, командант руске авијације.
– Наш авион има карактеристике које су нам потребне. Засада лете три авиона Т-50, а ускоро ће им се придружити још три. Планирали смо да сва испитивања проведемо са 14 авиона, а затим ће почети серијска производња – објашњава генел Зелин.
Руски Т-50 има већу максималну брзину од америчког Ф-22, као и кинеског Ј-20. Максимална брзина руског авиона је 2.600 километара на сат, а америчког 2.410, док је код кинеског 2.000 километара на час. Без “форсажа” руски лети 2.100 километара на сат, амерички 1.850, а кинески још мање. Руски авион има и већу максималну даљину лета – 5.500 километара, а амерички 3.400.
С-400 НА ГРАНИЦАМА ОВЕ године руска армија добиће најновије ракетне комплекса С-400. Они ће бити стационирани у Приморском крају на Далеком истоку и у пограничним рејонима Калињинградске области.
Руски авион може да слети и полети са скоро троструко краће писте него што је потребно америчком авиону те врсте.Руски авион у ваздуху може да открије циљ на 400 километара, а амерички до 220.
Америчка авијација користи Ф-22 већ седам година, а Руси тек почиње серијску производњу.
Индија намерава да купи од Руса за своје потребе већи број “невидљивих”, али ће “мозак” авиона правити индијски програмери. Воде се преговори о заједничкој руско-индијској ракети за “невидљивог”.
Руска авио-индустрија ради на авиону А-100 који ће моћи боље да види од садашњих “авакаса”, центара за вођење ратних операција. Очекује се да ће руска армија нови авион добити 2016.
До 2020. Русија намерава да потпуно модернизује своје осматрачке авионе. Нова варијанта А-50У боље ће откривати циљеве у ваздуху, али и циљеве на води. Осим што ће давати податке својој авијацији, вршиће и кооридинацију напада из ваздуха.
Новости